Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjmą diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. Następnego dnia po przyjęciu święceń nowo wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. Natomiast od 24 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.

W tym roku święcenia kapłańskie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przyjęli:

Adam Czeponis – parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie, Barnaba Dębicki – parafia pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała – parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik – parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis – parafia pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot – parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie, Jakub Świątek – parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Głogowie (Krzepowie), Damian Wierzbicki – parafia pw. NMP Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski – parafia pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie

– Kapłani, czyli prezbiterzy są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego

przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty.

Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych – informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.