Minęło dokładnie dwa tygodnie od chwili, kiedy gorzowscy filharmonicy wchodzili na scenę graj±c na pocz±tek uwerturę Promenada Johna Corigliano. W ten pi±tkowy wieczór natomiast rozstali się z festiwalow± publiczno¶ci± - to była gala finałowa. Po wykonaniu "Harf Papuszy" melomani długo jednak nie chcieli wypu¶cić orkiestry, chórów i solistów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piąty Festiwal Muzyki Współczesnej wybrzmiał poematem symfonicznym „Harfy Papuszy”. Prawie dwugodzinną, monumentalną kantatę Jana Kantego Pawluśkiewicza wykonała Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, Pomerania Singers oraz soliści : Elżbieta Towarnicka (sopran), Iwona Socha (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran) i Tomasz Rak (tenor).

Utwór zdecydowanie podobał się publiczności – po efektownej, mocnej ostatniej części owacje długo nie milkły, a melomani „ zmusili” artystów do bisowania finału. Na scenie pojawił się również sam kompozytor, który przyjechał na koncert i miał potem spotkanie z publicznością.

V edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej przeszła już do historii. Warto wyliczyć, co się wydarzyło przez te dwa tygodnie. Najpierw inauguracja z bardzo urozmaiconym, ciekawym programem, w którym był i Wars i Małecki, a potem rewelacyjna druga część koncertu z utworami obu Góreckich, i wreszcie na koniec z niezapomnianym „Exodusem” Kilara.

Był podczas tego festiwalu również recital organowy, ale też koncert Króla i jego nowego zespołu Kobieta z Wydm. Był jazz na smyczki, czyli Atom String Quartet z towarzyszeniem filharmoników pod batutą Adama Sztaby.. A oprócz tego działy się też różne rzeczy, jak np. warsztaty „Zaplątani w dźwięki” z dj-em Mattem Bukovskim, zakończone koncertem. Słowem, dla każdego coś interesującego. Teraz wypada czekać na kolejną edycję. Za rok.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz doł±czyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem