Hubert Czerniawski na finał Brązowego Kasku w Świętochłowicach zgłosił motocykl z nieregulaminowym gaźnikiem, który został mu odebrany w czasie kontroli technicznej. Stal w piątek o godz. 15.01 dowiedziała się, że żużlowiec jest zawieszony, nawet na 60 dni. - To co zrobiła Główna Komisja Sportu Żużlowego i sposób w jaki to uczyniła, w mojej ocenie pada głębokim cieniem na jej bezstronność i rodzi wiele kontrowersji - to komentarz prezesa Stali Ireneusza Maciej Zmory.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bezsprzecznie 17-letni Hubert Czerniawski, który ma za sobą fajny początek sezonu i kilka udanych wyścigów w PGE Ekstralidze, oraz ludzie pomagający mu w przygotowaniu motocykli, coś przeoczyli. – Hubert nie wiedział, że gardziel gaźnika jest nieco większa niż powinna – opowiadał Piotr Paluch, trener odpowiedzialny za naszych juniorów, który był z młodymi stalowcami w Świętochłowicach. – Po uszkodzeniu gaźnik został wypolerowany i pojawiła się minimalna różnica, 0,4 milimetra przy średnicy 34 milimetry. Gaźnik zabrała kontrola techniczna i nie był on wykorzystywany w trakcie zawodów. Po to są przecież te kontrole.

Dalsze wydarzenia są naprawdę kontrowersyjne. W piątek o godz. 15.01 gorzowski klub został poinformowany, że GKSŻ zawiesiła Czerniawskiego na 60 dni lub do chwili wyjaśnienia całej sprawy. Pod decyzją podpisani są m.in. Zbigniew Fiałkowski, członek Rady Nadzorczej Grudziądzkiego Klubu Motorowego, Ireneusz Igielski, członek Zarządu Unii Leszno i Jan Ząbik, były zawodnik, trener KS Toruń, praktycznie przez całe życie sportowe związany z toruńskim klubem.

– Faktem jest, że zawodnik zgłosił do zawodów nieregulaminowy gaźnik, który został mu odebrany przed zawodami przez komisję techniczną, bo taka jest rola tej komisji, by nie dopuścić nieregulaminowego sprzętu do zawodów – komentował całą sprawę ewidentnie wzburzony prezes Zmora, na swoim blogu. – Warto wspomnieć, że podczas tegorocznego finału Złotego Kasku komisja techniczna odebrała kilkanaście nieregulaminowych tłumików i nikogo nie ukarano. Nieprawdą jest to, co możemy przeczytać w orzeczeniu, że „zawodnik podczas zawodów finału Brązowego Kasku w Świętochłowicach używał motocykla niezgodnego z regulaminem”, bo zawodnik wystąpił na regulaminowym sprzęcie i awans do eliminacji IMEJ wywalczył w pełni zasłużenie, a teraz w nich nie wystąpi.

Z informacją czekano tak długo, że Stal w tym momencie nie ma już żadnego wyboru. Biuro Polskiego Związku Motorowego, w którym zatwierdza się zawodników, skończyło pracę w piątek o godz. 15. W ten sposób gorzowianie pozostali z jednym juniorem, który może zastąpić Czerniawskiego – 16-latkiem Alanem Szczotką. Jest jeszcze Kamil Nowacki, ale on musiałby, aby pojechać w ekstralidze, najpierw zostać wypożyczony ze stowarzyszenia Stal do spółki.

Tu kłania się kolejny, idiotyczny przepis w polskim żużlu. Szczotka już jest raz wypożyczonym (ze stowarzyszenia do spółki) i w ten sposób nie ma szans, aby w tym sezonie pojeździł w jakimś innym klubie. Nie chcąc trzymać w rezerwie aż czterech młodzieżowców, w Stali nie wykonywali tego ruchu z Nowackim, biorąc pod uwagę jego rozwój, tymczasowo w innej drużynie. Chcieli dobrze i za to też zostali ukarani. Decydujący o polskim żużlu powinni dbać, aby Nowacki i Szczotka, a także inni zawodnicy, oglądający mecze ligowe z trybun, mogli co tydzień wspierać inne drużyny z niższych lig. A potem się dziwimy, że startujących jest coraz mniej...

– Wobec zawodnika zastosowano środek zapobiegawczy „w postaci zawieszenia na okres do dnia ostatecznego rozstrzygnięcia wszczynanej sprawy dyscyplinarnej, maksymalnie jednak do 60 dni." – pisze dalej prezes gorzowskiego klubu. – "Zawieszenie rozpoczyna bieg z dniem 19 maja 2017 roku.” Co oznacza zawieszenie do minimum 18 lipca? A z kim Stal Gorzów zmierzy się w tym czasie? 21 maja – Unia Leszno, 11 czerwca – KS Toruń, 16 czerwca – GKM Grudziądz, 16 lipca – GKM Grudziądz. Czyżby kolejny przypadek? A może już za dużo tych przypadków?! Z jednej strony GKSŻ wykazuje troskę o szkolenie, a z drugiej „okaleczamy sportowo” młodego chłopaka, dla którego może to być już zakończony sezon. Nie zamierzam tego tak zostawić i będę walczył o jak najszybszy powrót Huberta na tor. Myślę, że już najwyższy czas aby co niektórzy uświadomili sobie, że rola Boga jest już zajęta i powinni się zająć tym do czego zostali powołani, wspieraniem i rozwijaniem zawodników, klubów i pięknej dyscypliny, jaką jest żużel.

CASH BROKER STAL GORZÓW – FOGO UNIA LESZNO

Niedziela 21 maja, godz. 19, stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie, transmisja w nSport+.

STAL: 9. Niels Kristian Iversen, 10. Linus Sundstrom, 11. Przemysław Pawlicki, 12. Martin Vaculik, 13. Bartosz Zmarzlik, 14. Alan Szczotka, 15. Rafał Karczmarz.

UNIA L.: 1. Emil Sajfutdinow, 2. Peter Kildemand, 3. Piotr Pawlicki, 4. Janusz Kołodziej, 5. Nicki Pedersen, 6. Dominik Kubera, 7. Bartosz Smektała.

PROGRAM 5. KOLEJKI:

niedziela 21 maja

godz. 16.30 nSport+ Włókniarz Częstochowa – Get Well Toruń

godz. 16.30 MrGarden GKM Grudziądz – Betard Sparta Wrocław

godz. 19 nSport+ Cash Broker Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

godz. 19 ROW Rybnik – Falubaz Zielona Góra

  • 1. Cash Broker Stal Gorzów 3 6 +15
  • 2. Betard Sparta Wrocław 3 4 +13
  • 3. Fogo Unia Leszno 3 4 +38
  • 4. ROW Rybnik 3 2 +6
  • 5. MrGarden GKM Grudziądz 2 2 -4
  • 6. Włókniarz Częstochowa 2 2 -14
  • 7. Falubaz Zielona Góra 2 2 -20
  • 8. Get Well Toruń 4 0 -34

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

PROGRAM 6. KOLEJKI:

niedziela 28 maja

godz. 16 nSport+ Get Well Toruń – ROW Rybnik

godz. 16 Betard Sparta Wrocław – Włókniarz Częstochowa

godz. 20 nSport+ Cash Broker Stal Gorzów – Falubaz Zielona Góra

godz. 20 Fogo Unia Leszno – MrGarden GKM Grudziądz

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej