Ktoś mógłby powiedzieć, że jazz, muzyka wolności i pałeczka dyrygenta to sprzeczność. Albo jazz, albo granie pod dyktando. Nie tym razem. Za nami świetny koncert Atom String Quartet i filharmoników gorzowskich pod dyr. Adama Sztaby. Festiwal "Kilara" trwa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piątkowy koncert ukazał kolejne przestrzenie, w których muzyka współczesna się rodzi i rozbrzmiewa. A te przestrzenie najczęściej na siebie zachodzą i dokładnie widzieliśmy to, a raczej słyszeliśmy podczas koncert ASQ i gorzowskich filharmoników. Z jednej strony dźwięki płynące w pewnym symfonicznym porządku, synkopowanym, ale jednak, z drugiej strony przerywanym atomowymi wybuchami niespożytej energii i improwizacji.

Świetny koncert zakończył się motywem „Kołysanki” z filmu „Dziecko Rosemary” na bis.

Jazzowo-symfoniczne przestrzenie już przemierzyliśmy, teraz czas na lekką zmianę muzycznego klimatu: oto w niedzielę, w samo południe niecodzienny koncert familijny.

Przez ostatni tydzień kompozytor i DJ – Piotr Bukowski prowadził z grupą młodzieży projekt „Zaplątani w dźwięki”, przygotowując wraz z nią utwór o charakterze improwizatorskim, balansujący między muzyką poważną a nowoczesnymi brzmieniami rozrywkowej muzyki elektronicznej. Finałem projektu będzie koncert, podczas którego 21 maja 2017 na scenie Filharmonii Gorzowskiej wystąpią wszyscy uczestnicy projektu.

„Zaplątani w dźwięki” to projekt edukacyjno-artystyczny adresowany do młodzieży gimnazjalnej, którego ideą jest rozbudzanie kreatywności i poszukiwanie nowych źródeł inspiracji. Tematycznie koncentruje się na zagadnieniach związanych z komponowaniem i wykonaniem utworu muzycznego. Uczestnicy projektu, na kolejnych etapach jego realizacji, biorą aktywny udział w przygotowaniu oraz prezentacji dzieła muzycznego, stając się w ten sposób jego współtwórcami, a następnie wykonawcami. Ich działania są rodzajem twórczego eksperymentu, w którym dźwięki zapisane wcześniej w partyturze przez kompozytora zaczynają współistnieć z brzmieniami elektronicznymi, podlegają modulacjom i otrzymują nowy kontekst.

„Zaplątani w dźwięki III” – koncert familijny w ramach V Festiwalu Muzyki Współćzesnej im. Wojciecha Kilara, Filharmonia Gorzowska, niedziela, 21 maja, godz. 12. Bilety: 10 zł / bilet ulgowy dla dziecka (do 16 lat), 15 bilet normalny dla opiekuna, 20 zł bilet normalny indywidualny, 55 zł bilet rodzinny (dla sześciu osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem