Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejsca obsługi podróżnych powstają co kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Długo jednak na lubuskim odcinku drogi S3 MOP-y były towarem deficytowym. Kierowcy przez blisko 100 km nie mogli się zatrzymać i skorzystać z toalety, o zatankowaniu auta nie wspominając...

To w końcu się zmieni. Na przełomie kwietnia i maja oddane do użytku zostaną trzy MOP. Pierwszy z nich już działa.

Od środy kierowcy odpoczną przy drodze S3 w punkcie w podgorzowskich Marwicach (za Gorzowem w kierunku Myśliborza). Budowa MOP trwała blisko dwa lata. Za 11 mln zł obiekt postawiła firma Maldrobud. Prace przedłużyły się o kilka miesięcy, były problemy m.in. z podłączeniem kanalizacji.

– Dziś to bardziej miejsce odpoczynku niż obsługi podróżnych. MOP Marwice to miejsca parkingowe, toalety, a także siłownia zewnętrzna i plac zabaw. W tym miejscu docelowo może powstać też stacja paliw i restauracja. Wtedy na pewno będziemy mogli mówić o kompleksowej obsłudze podróżnych. Były już cztery przetargi, na razie jednak nie ma chętnych – opowiada Anna Jakubowska, rzecznik prasowy zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przed majowym długim weekendem uruchomione zostaną kolejne „miejsca odpoczynku podróżnych”. To MOP Popowo niedaleko Skwierzyny i MOP Kępsko na odcinku drogi S3 Świebodzin – Sulechów. Oba obiekty budowała firma Strabag (dwa kontrakty w sumie na blisko 30 mln zł).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.