Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wcześniej zostały odwołane dwa pojedynki z 2. kolejki, bo w Częstochowie i Rybniku... leży śnieg. Tym razem bez przeszkód, choć cały czas w niskiej temperaturze, powinny odbyć się dwa mecze – sobotni w Zielonej Górze (Falubaz – Get Well Toruń) i niedzielny w Grudziądzu.

Zespół GKM w 2016 roku przegrał wszystkie mecze na wyjeździe. Był jednak o krok od awansu do fazy play-off (ostatecznie znalazł się na piątej pozycji, punkt za Wrocławiem), bo tydzień po tygodniu zbudował twierdzę Grudziądz, gdzie przez cały sezon padali wszyscy. Najbliżej wyrwania punktów gospodarzom byli zielonogórzanie (przegrali 43:47) i wrocławianie (44:46).

Stal? Nam tam ostatnio wybitnie nie szło. W mistrzowskim sezonie przegraliśmy 36:54. Bartosz Zmarzlik zdobył 12 pkt w sześciu startach – cztery trójki i dwa zera, Przemek Pawlicki – 8 pkt. Reszta mordowała się strasznie. Na pocieszenie warto też przypomnieć dorobek Martina Vaculika – 11+2 pkt w sześciu startach – jeszcze w barwach Torunia (Get Well przegrał 39:51), który teraz jest po naszej stronie i ma za sobą rewelacyjny debiut w 1. kolejce, gdzie gorzowianie wygrali na Motoarenie 46:44.

– Bardziej przyczepnie jest w parkingu, na pewno jechalibyśmy tam szybciej, bo mocniej klei – stwierdził po ubiegłorocznym, nieudanym występie stalowców Zmarzlik, mistrz celnych opisów tego, co dzieje się na żużlowych torach. – Po takiej nawierzchni jedzie się bardzo łatwo, za to spasowanie motocykla to zupełnie inna bajka. Gospodarze mają tu dużą przewagę, ich doświadczeni zawodnicy jadą tu w ciemno.

Dlatego na domowym torze GKM znów wspiera Tomasz Gollob, którego od dłuższego czasu nie oglądamy na wyjazdach. U siebie 46-latek potrafił jednak pojechać jak za dawnych lat, jego występy wybierano na wyścigi sezonu. Czy tak samo będzie w 2017 roku?

Nie ma w składzie na Stal uczestnika cyklu Grand Prix Antonio Linbacka, a jest Gollob. – Na dziś Szwed przegrywa rywalizację ze wszystkimi seniorami – stwierdził trener GKM Robert Kempiński.

Zimą do grudziądzkiej drużyny dołączyli już senior Krystian Pieszczek z Falubazu Zielona Góra oraz junior Kamil Wieczorek z ROW Rybnik.

Podczas sparingu gorzowian w Lesznie, który przegraliśmy tylko 43:47, wybuchowa była para Przemysław Pawlicki – Niels Kristian Iversen. Dla większego bilansu na ligę w Toruniu trener Stanisław Chomski rozdzielił tych zawodników. W ten sposób powstał kolejny znakomity duet Pawlicki – Vaculik. Na Grudziądz znów mamy zmianę. Tak jak w Lesznie Pawlicki pojedzie z Iversenem, a Vaculik z Krzysztofem Kasprzakiem. Tyle tylko, że nie błyszczący formą na starcie sezonu Kasprzak będzie prowadzącym parę.

– Poprzednie sezony pokazały, że w Grudziądzu decydujący będzie start. Jedziemy na mecz pełni nadziei powalczyć o kolejne dwa punkty do ligowej tabeli – powiedział Stanisław Chomski. – Wszystko mamy do zyskania, jesteśmy naładowani tym, co pokazaliśmy w meczu z Get Well. Wiedziałem jak niewdzięczny mamy początek sezonu, założyłem sobie, że w Toruniu lub Grudziądzu musimy coś wyrwać, aby nie wracać do domu z zerem. To już się nie zdarzy, 30 kwietnia podejmiemy u siebie ROW ze znacznie bardziej spokojną głową. Zresztą taka wygrana jak z Get Well musi wpłynąć na cały dalszy sezon. Oczywiście nie myślę tu o spoczywaniu na laurach, a dalszym ataku, gdy już poczuliśmy swoją siłę. Tym bardziej, że widzę jeszcze w tym zespole spore rezerwy. Myślę, że niektóre rzeczy lepiej będą funkcjonowały już w najbliższą, gdzie na pewno będzie bardzo ciekawie.

MRGARDEN GKM GRUDZIĄDZ – CASH BROKER STAL GORZÓW

Niedziela 23 kwietnia, godz. 19, stadion przy ul. Hallera 4 w Grudziądzu, transmisja w nSport+.

GKM: 9. Krystian Pieszczek, 10. Tomasz Gollob, 11. Rafał Okoniewski, 12. Krzysztof Buczkowski, 13. Artiom Łaguta, 14. Kamil Wieczorek, 15. Mateusz Rujner.

STAL: 1. Przemysław Pawlicki, 2. Niels Kristian Iversen, 3. Krzysztof Kasprzak, 4. Martin Vaculik, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Rafał Karczmarz, 7. Hubert Czerniawski.

PROGRAM 2. KOLEJKI:

sobota 22 kwietnia

godz. 20 nSport+ Falubaz Zielona Góra – Get Well Toruń

niedziela 23 kwietnia

godz. 19 nSport+ MrGarden GKM Grudziądz – Cash Broker Stal Gorzów

Mecze ROW Rybnik – Sparta Wrocław i Włókniarz Częstochowa – Unia Leszno zostały odwołane.

PROGRAM 3. KOLEJKI:

niedziela 30 kwietnia

godz. 16.30 nSport+ Fogo Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra

godz. 16.30 MrGarden GKM Grudziądz – Włókniarz Częstochowa

godz. 19 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Get Well Toruń

godz. 19 Cash Broker Stal Gorzów – ROW Rybnik

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.