Na drukach z gorzowskiej przychodni 68-letnia lekarka wypisała leki o działaniu narkotycznym. Wpadła w kwietniu, gdy próbowała zrealizować receptę w jednej z aptek w Głogowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

68-letnia Linda H. to lekarka z bogatą przeszłością i nietuzinkowymi epizodami. Przez kilkanaście miesięcy przyjmowała w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mieszczącym się w przychodni przy ul. Piłsudskiego w Gorzowie. Straciła pracę pod koniec stycznia.

Czarę goryczy przelał natłok skarg, które w tamtym okresie trafiły do dyrekcji gorzowskiego pogotowia. Jedna z pacjentek poszła dalej i zgłosiła sprawę w prokuraturze.

Lindzie H. nie przedstawiono zarzutów. Dziś postępowanie jest prowadzone w sprawie, a chodzi o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W zawiadomieniu napisano, że zgon Henryka K., pacjenta Lindy H., mógł nastąpić wskutek złej diagnozy lekarskiej (we wrześniu 2015 r.). Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Wiadomo, że ponad dwa miesiące temu kobieta wyjechała z Gorzowa i miała szukać zawodowego szczęścia w innym mieście.

Przychodzi policjant do apteki

W piątek 7 kwietnia Linda H. została zatrzymana przez policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Głogowie (woj. dolnośląskie).

Wpadła na „gorącym uczynku” w jednej z tamtejszych aptek w momencie, gdy kupowała (na receptę) silnie działający narkotyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. – Zwróciła na siebie uwagę farmaceuty między innymi tym, że ilość przepisywanego na receptę leku tego typu, standardowo jest znacznie mniejsza od tej ilości jaką przepisała w recepcie – wyjaśnia podinspektor Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Szerzej o okolicznościach zatrzymania informuje prokuratura. - Podczas pierwszej wizyty w aptece podejrzana zapytała o lekarstwo, którego nie było i które apteka miała sprowadzić. Wątpliwości farmaceuty wzbudziło, że Linda H. wypisała receptę w aptece oraz, że na recepcie widniała placówka medyczna z Gorzowa Wielkopolskiego. Z apteki zadzwoniono więc do widniejącej na recepcie placówki medycznej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie uzyskano informację, że Linda H. już tam nie pracuje. W związku z tym farmaceuta zawiadomił o tym zdarzeniu Komendę Powiatową Policji w Głogowie. Wezwani policjanci czekali na Lindę H., która przyszła ponownie do apteki, by odebrać
zamówione lekarstwo - opowiada "Wyborczej" prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Powinna oddać recepty

Linda H. jest lekarzem (dziś nigdzie nie pracuje) i ma uprawnienia do wystawiania recept - tu nie ma wątpliwości. Sęk w tym, że wykorzystała druki i pieczątkę, których nie powinna już używać. Były na nich dane gorzowskiej przychodni, z której odeszła pod koniec stycznia.

Kobieta usłyszała zarzut z art. 271 kodeksu karnego - dotyczy poświadczenia nieprawdy na dwóch receptach. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia.

Linda H. przyznała się do winy. Złożyła wyjaśnienia. Prokurator nie wnioskował o areszt. Nie zastosowano wobec niej także innych środków zapobiegawczych (o charakterze wolnościowym). Po przesłuchaniu została zwolniona do domu. 

Nieoficjalnie wiadomo, że śledczy będą badać teraz kilka wątków. Niewykluczone bowiem, że H. mogła realizować recepty w kilku innych aptekach. Dziś nie wiadomo, ile recept zostało wystawionych i dla kogo. W tym przypadku 68-latka przekonywała, że leki wypisała dla siebie i dla męża. Na tym etapie śledztwa nie można wykluczyć, że silne leki (będące substytutami narkotyków) mogły trafiać na czarny rynek. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Głogowie.

Siałkowski pisze z sądu - zobacz moją stronę na Facebooku!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekawy i dobry tekst, dobre dziennikarstwo interwencyjne. Mam tylko obawy, że tacy dziennikarze jak Grzegorz Sroczy ński wysmażą zaraz teksty pt. "Lekarze powinni zwalczyć plemienność" gdzie całe środowisko lekarskie dostanie tak w d... że aż strach. Wśród lekarzy, tak jak wśród sędzió, adwokatów, profesorów wyższych uczelni sa ludzie uczciwi i profesjonalni, ale są też cwaniacy i głupole, także przestępcy. Ważnym zadaniem dziennikarzy jest zachowanie obiektywności. Czy nie przydalo by sięj akieś zdanie, że to nie jest typowe dla lekarzy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0