Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ślęza ma na koncie jeden tytuł mistrzyń Polski, wywalczony w 1987 roku, a więc 30 lat temu. Jeszcze dłużej, bo 31 lat wrocławianki czekają na piąte w historii klubu srebro i w tej chwili kolejne wicemistrzostwo kraju mają zagwarantowane, choć z pewnością zażarcie będą się bić o to najcenniejsze trofeum w Basket Lidze Kobiet.

Wisła to potęga kobiecych rozgrywek. Krakowianki były mistrzyniami już 25 razy, w ostatnich sześciu sezonach wygrywały aż pięciokrotnie.

Fazę zasadniczą obie drużyny skończyły z bilansem 18-4. W bardzo ciekawych, bezpośrednich starciach, we Wrocławiu wygrała Wisła 71:65, a w Krakowie Ślęza 71:55. Jeśli dodamy do tego styczniowy, dramatyczny finał Pucharu Polski, wygrany przez wiślaczki po dogrywce 63:62, już wiemy jak znakomita to może być seria o złoto.

Dla nas tegoroczny finał też będzie interesujący, bo po stronie Ślęzy zobaczymy Sharnee Zoll-Norman, Agnieszkę Kaczmarczyk i Agnieszkę Skobel, a kapitanem Wisły jest Agnieszka Szott-Hejmej. W przeszłości wszystkie te koszykarki fajnie zapisały się w historii klubu z Gorzowa, niektóre z nich też zdobywały dla nas medale.

W decydującym meczu półfinałowym zespół CCC, który musiał sobie radzić bez swojej liderki, kontuzjowanej Jamierry Faulkner, wygrywał już we Wrocławiu różnicą 13 pkt, w 33. minucie polkowiczanki prowadziły jeszcze 58:48. Wtedy jednak nastąpił piorunujący finisz gospodyń. Czwarta kwarta wygrana 23:5.

W rolach głównych rodowita wrocławianka Zuzanna Sklepowicz, która 20 grudnia skończy 21 lat. Tęsknimy w Gorzowie za czasami, gdy nasze wychowanki będą w drużynie AZS AJP pełniły tak kluczowe role. Wyżej od niej w tym spotkaniu była tylko niesamowita 27-letnia Amerykanka Marissa Kastanek. Zdobyła 34 pkt (za trzy 3/6, 12/17 z gry!), efektywność gry – 36.

– Ten play-off jest niesamowity, także my z Polkowicami stworzyliśmy pięć rewelacyjnych widowisk – mówił trener zwycięskiej Ślęzy Arkadiusz Rusin. – Bohaterką była Marissa, ale pamiętajmy, że na jej trafienia pracował cały zespół. Świetnie zagrała też Zuza Sklepowicz. Jeszcze raz drużyna udowodniła, że w sporcie warto walczyć do samego końca, bo dopóki mecz się nie skończy, nic nie jest stracone.

W Gorzowie myślą już o następnym sezonie, na początek AZS AJP podpisał nową umowę z Pauliną Misiek.

Mamy też interesujące wieści z innych klubów. Po trzech sezonach pracy umowę z AZS UMCS Lublin rozwiązał trener Krzysztof Szewczyk.

PÓŁFINAŁY PLAY-OFF (do trzech zwycięstw):

sobota 1 kwietnia

Ślęza Wrocław – CCC Polkowice 64:66 [0-1]

Wisła Can Pack Kraków – Artego Bydgoszcz 65:68 [0-1]

niedziela 2 kwietnia

Ślęza Wrocław – CCC Polkowice 62:52 [1-1]

Wisła Can Pack Kraków – Artego Bydgoszcz 81:66 [1-1]

sobota 8 kwietnia

CCC Polkowice – Ślęza Wrocław 65:60 [2-1]

Artego Bydgoszcz – Wisła Can Pack Kraków 63:68 [1-2]

niedziela 9 kwietnia

CCC Polkowice – Ślęza Wrocław 52:71 [2-2]

Artego Bydgoszcz – Wisła Can Pack Kraków po dogrywce 60:68 [1-3, awans Wisła]

środa 12 kwietnia

Ślęza Wrocław – CCC Polkowice 67:59 [3-2, awans Ślęza]

O ZŁOTO (do trzech zwycięstw):

Ślęza Wrocław – Wisła Can Pack Kraków

19, 20, 29 kwietnia oraz ewentualnie 30 kwietnia i 3 maja.

O BRĄZ (do trzech zwycięstw):

CCC Polkowice – Artego Bydgoszcz

19, 20, 23 kwietnia oraz ewentualnie 24 i 27 kwietnia

KOLEJNOŚĆ NA DALSZYCH MIEJSCACH W BLK:

5. Energa Toruń

6. InvestInTheWest AZS AJP Gorzów

7. Pszczółka AZS UMCS Lublin

8. Basket 90 Gdynia

9. JAS FBG Zagłębie Sosnowiec

10. PGE MKK Siedlce

11. Cosinus Widzew Łódź

12. Ostrovia Ostrów

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.