Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władze miasta wkrótce ogłoszą przetarg na budowę windy w gmachu przy ul. Sikorskiego, podobnie jak Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zajmuje się inwestycjami w czterech gorzowskich przychodniach.

Na inwestycję miasto dostało właśnie dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który jest w dyspozycji zarządu województwa.

– Koszt całości to 1,3 mln zł. Chodzi o pięć wind: jedna znajdzie się w urzędzie miasta, a pozostałe w czterech przychodniach. Na windę w urzędzie przeznaczamy 260 tys. zł jako wkład własny, a 200 tys. dostaniemy dotacji z PFRON-u. Taką samą dotację dostanie ZGM plus 300 tys. z budżetu miasta i 360 tys. z własnego budżetu – wylicza prezydent Jacek Wójcicki. – Windy zbudowane zostaną w przychodniach przy ul. Piłsudskiego, Mieszka I, Baczyńskiego, Gwiaździstej. Te obiekty należy dostosować do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych. Dotyczy to również urzędu miasta. Po kilku miesiącach działania nowej sali obsługi widzimy, że jest lepiej, bo większość spraw można załatwić na parterze. Mimo wszystko jednak mieszkańcy muszą iść czasem na wyższe kondygnacje i to jest bardzo uciążliwe -dodaje prezydent.

Umowę na dotację z PFRON-u prezydent podpisał z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

– Co roku samorząd województwa otrzymuje 3 mln zł, które są ukierunkowane na wsparcie osób niepełnosprawnych. Chodzi nie tylko o roboty budowlane w miejscach użyteczności publicznej, ale również o wsparcie organizacji, np. w prowadzeniu zakładów aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Taki zakład zostanie otwarty np. w Kamieniu Wielkim i zatrudni 20 osób niepełnosprawnych. Samorządy chętnie sięgają po te pieniądze, w tym roku dotujemy 17 inwestycji w likwidację barier. Dotacja dla Gorzowa jest jedną z większych – mówi Jakub Piosik, dyrektor ROPS.

Miasto zdecydowało się na budowę wind w przychodniach, bo mieszkańcy od wielu lat zgłaszają problem dostępności. – Te budynki nie są wysokie, mają 2-3 kondygnacje, ale mieszkańcy zgłaszają, że osoby starsze i niepełnosprawne mają kłopot z wejściem na pierwsze piętro.. Obowiązek przystosowania obiektu mają użytkownicy, czyli w tym wypadku lekarze. Zdecydowaliśmy jednak, że to my zajmiemy się likwidacją barier i złożymy wniosek do PFRON-u – tłumaczy Paweł Jakubowski, dyrektor ZGM.

Szyby wind będą dostawiane na zewnątrz budynków. W przychodni przy ul. Mieszka I, która znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską, szyb windy trzeba będzie odpowiednio dopasować do bryły budynku, pokryć dachem zagospodarować również dojście i otoczenie.

Windy w przychodniach przy ul. Mieszka I i Baczyńskiego mają być gotowe do 15 października, a przy ul. Piłsudskiego i Gwiaździstej do 15 listopada.

Również w urzędzie miasta winda zostanie uruchomiona najpóźniej do połowy listopada. Budowa szybu została uwzględniona przez projektantów przyszłej rozbudowy urzędu miasta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.