Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów Wielkopolski to taka polska stolica pisankarstwa. To właśnie tutaj odbywa się co roku najstarszy i największy w kraju Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Wymyślił go nieżyjący już znany działacz Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (dziś Związek Ukraińców w Polsce) Michał Kowalski. Konkurs jest organizowany przez muzeum wspólnie ze Związkiem Ukraińców w Polsce i kołem gorzowskim Zjednoczenia Łemków.

W tym roku była to już 45. edycja konkursu. Nadesłano 144 pisanki w różnych technikach, wykonane przez 26 autorów. Do konkursu ostatecznie zakwalifikowano 24 autorów.

Typowe pisanki wykonuje się w technice batikowo-pisakowej i batikowo-szpilkowej. W tej pierwszej „pisze się” za pomocą wosku specjalnym lejkowatym pisakiem. Miejsc, gdzie wosk przykrywa skorupkę, nie można barwić. Powtarzając proces, można uzyskać wielobarwne pisanki. Technika była bardziej rozpowszechniona na Wschodzie. W Polsce częściej używano metody szpilkowej, czyli nanoszenia wosku za pomocą szpilki.

W konkursie jury nagradzało również prace wykonane w innych technikach: drapanej i mieszanej.

Pisanki można podziwiać w Muzeum Spichlerz, gdzie w niedzielę odbył się wernisaż wystawy. Na oglądanie tego – egzotycznego z pewnością dla przybyszów zza oceanu – rękodzieła przyjechali w niedzielne popołudnie również żołnierze amerykańscy 64. Batalionu Wsparcia Pancernej Brygady z Kolorado w USA, którzy stacjonują w Skwierzynie.

Wernisaż wystawy uświetnił program artystyczny o obrzędowości wielkanocnej, przygotowany przez dzieci uczące się w Gorzowie języka ukraińskiego pod kierunkiem Ireny Boruszczak-Hubiak.

W Spichlerzu można oglądać nie tylko pisanki z tegorocznej edycji, ale także przegląd prac i wydarzeń związanych z 45-letnią historią konkursu im. Michała Kowalskiego. Były również pokazy wykonywania pisanek.

Najpiękniejsze i nagrodzone

Komisja 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego w składzie: dr Mirosław Pecuch – etnograf, Muzeum Lubuskie, przewodniczący komisji, Hanna Błauciak – etnograf, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Irena Boruszczak-Hubiak – zastępca przewodniczącego gorzowskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, Lech Dominik – artysta fotografik, Muzeum Lubuskie, Grażyna Kostkiewicz-Górska – etnograf, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie, dr hab. Beata Orłowska – Dyrektor Akademickiego Centrum Badan Euroregionalnych Akademii im. Jakuba z Paradyża, Lidia Świątkowska – przewodnicząca gorzowskiego koła Zjednoczenia Łemków i Andrzej Wołyniec – etnograf po obejrzeniu 144 pisanek nadesłanych przez 26 autorów i zakwalifikowaniu 24 autorów postanowiła przyznać następujące nagrody....

....w technice batikowo-pisakowej:

I miejsce – Anna Misiło-Bodnar, Olsztyn

II miejsce – Barbara Pawlicka, Gwieździe k. Człuchowa

III miejsce – Aleksandra Charko, Nowotki k. Elbląga

... w technice batikowo-szpilkowej:

I miejsce – Teresa Drapała, Tychy

II miejsce – Anna Kuncik, Przemków

III miejsce – Alina Jakubowska, Bielsk Podlaski

... w technice drapanej:

I miejsce – Elżbieta Krupa, Gorzów Wielkopolski

II miejsce – Rozalia Duda, Główczyce

III miejsce – Paulina Pieluszczak, Trzebicz k. Drezdenka

...w technikach mieszanych:

I miejsce – Olga Paleczna, Gliwice

II miejsce – Ryszard Glegoła, Wrocław

III miejsce – Lucyna Jacek, Dukla

Komisja Konkursowa postanowiła ponadto przyznać wyróżnienia dla Anny Farańczuk z Olsztyna i Ireny Maksymczak z Przemkowa. Szczególne podziękowania za długoletni udział w Konkursach Pisanek im. Michała Kowalskiego przypadły Aleksandrze Charko z Nowotek k. Elbląga,

Rozalii Dudzie z Główczyc, Henrykowi Pieluszczakowi z Trzebicza k. Drezdenka, Paulinie Pieluszczak- Suchodolskiej z Trzebicza k. Drezdenka, Janowi Wanatko z Zielonej Góry, Annie Kuncik z Przemkowa.

A oto pozostali uczestnicy tegorocznej edycji. Tradycja pisankarska trwa dalej w młodszych i starszych pokoleniach dzięki: Amelii Giżewskiej, kl. III a, SP nr 2 im. kap. W. Wysockiego z Bielska Podlaskiego, Cezaremu Głowackiemu z Gorzowa Wielkopolskiego, Angelinie Górskiej, kl. III a, SP nr 2 im. kap. W. Wysockiego z Bielska Podlaskiego, Andrzejowi Pecuchowi z Gorzowa Wielkopolskiego (l. 8), Edycie Serniak z Białego Boru, Darii Świątkowskiej z Gorzowa Wielkopolskiego (l. 8), Natalii Świątkowskiej z Gorzowa Wielkopolskiego (l. 11), Agacie Terebińskiej-Bulińskiej z Gorzowa Wielkopolskiego, Bartłomiejowi Tomczuk, kl. III a, SP nr 2 im. kap. W. Wysockiego z Bielska Podlaskiego oraz DPS nr 2 z filią „Dom w Połowie Drogi” z Gorzowa Wielkopolskiego

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.