Otwarcie wystawy w środę o godz. 17 w gorzowskiej bibliotece Herberta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cykl fotograficzny Akt Miejski powstał w ramach Projektu AUA (Akcji Utylizacji Animozji). Daniel Adamski (rocznik 1978), utalentowany gorzowski fotograf współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą w 2010 r. przygotował 18 pocztówek. Umieścił na nich akty damskie i męskie przy zielonogórskich i gorzowskich pomnikach i rzeźbach. Chciał w ten oryginalny sposób ocieplić zimne stosunki pomiędzy dwoma lubuskimi stolicami.

Akt Miejski zdobył I nagrodę na ogólnopolskim konkursie Konfrontacje Fotograficzne 2012.

ZOBACZ ZWYCIĘSKIE AKTY ADAMSKIEGO

– Daniel Adamski wykorzystał miejską scenerię Gorzowa, aby skonfrontować elementy architektury i ustawione na ulicach rzeźby z ciałami nagich modelek. Ten żartobliwy pomysł ma też poważniejszą wymowę poprzez przeciwstawienie ciał, potraktowanych jako żywe rzeźby, martwym pomnikowym formom. Zestawienie erotycznej witalności i oschłości bezludnego miejskiego pejzażu, ukazanego w czarno-białej tonacji, ma działanie wykraczające poza czysto estetyczną grę – chwalił Adamskiego przewodniczący jury konfrontacji Adam Sobota, historyk Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wszystkie akty Adamskiego można zobaczyć w galerii „Pod Kopułą” na pierwszym piętrze gmachu biblioteki Herberta w Gorzowie (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Wernisaż wystawy w środę o godz. 17. Wystawa będzie czynna do 10 maja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem