Te wiadomości na pewno ucieszą całą grupę młodych żużlowców Stali Gorzów. Niektórzy z nich za chwilę zostaną rzuceni na głęboką wodę, podejmą wyzwanie w ekstraklasie. Wszyscy mają się jednak rozwiać, stawać się lepszymi zawodnikami. Przed nimi nowe wyzwanie - walka w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, które zastąpią Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowa rywalizacja ma połączyć drużyny ze wszystkich trzech polskich lig żużlowych.

– Wnioski zostały wyciągnięte, grupa ekspertów przeanalizowała regulaminy oraz jakość i liczebność polskiego zaplecza juniorskiego w sporcie żużlowym, a teraz pora na wdrożenie w życie zmian, po których spodziewamy się zdecydowanej poprawy systemowej. Jesteśmy pełni nadziei, że w takim systemie, który przewiduje naprawdę dużą liczbę występów młodych zawodników, uda się w ciągu kilku lat wychować uzdolnioną żużlowo młodzież – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Jeszcze w sezonie 2016 w ramach MDMP rozgrywano czwórmecze. Każda drużyna występowała maksymalnie w pięciu turniejach (czterech eliminacyjnych i ewentualnie jednym finałowym).

Zgodnie ze zreformowanymi DMPJ, zespoły juniorskie wystąpią w sezonie 2017 obligatoryjnie w siedmiu turniejach eliminacyjnych, mają szansę na 14 imprez półfinałowych oraz finał. Dla najlepszych łącznie do odjechania aż 22 turnieje.

– To przeskok szkoleniowy, o który nam chodziło – uważa Ryszard Kowalski, wiceprezes Ekstraligi Żużlowej. – Zmiany obejmują także wprowadzenie instytucji tzw. gościa w drugim etapie DMPJ, czyli półfinałach, co umożliwia występy naprawdę najlepszych zawodników w rywalizacji o medale i wyrównuje siły na tym etapie rozgrywek.

Zadowolenia ze współpracy podjętej przez GKSŻ i Ekstraligę Żużlową nie kryje przewodniczący GKSŻ. – DMPJ to nasza wspólna wizja. Rozmowy na ten temat były prowadzone od dłuższego czasu i dzisiaj mamy tego efekt. Jesteśmy pewni, że nowy regulamin nie ma uchybień, a przede wszystkim jest czytelny i zrozumiały – powiedział Piotr Szymański.

Drużynowego Mistrza Polski Juniorów poznamy podczas jednodniowego finału, w którym wystartują żużlowcy z siedmiu zespołów. Tak jak w eliminacjach i półfinałach, zespoły będą startowały w składach złożonych z trzech polskich zawodników do 21 lat.

– Jeżeli zawodnicy będą jeździć ze sobą w obrębie tylko jednej ligi, to nie będą się rozwijać. Celem zmiany było zwiększenie liczby startów dla zawodników młodzieżowych, poprzez stworzenie nowego systemu rozgrywek. Kluby, które inwestują w młodzież, zapewne będą miały ambicję, żeby dostać się do finału – zakończył Szymański.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej