W sobotę w gorzowskiej Galerii BWA odbędzie się wernisaż malarstwa Julii Curyło. Malarstwo tej młodej artystki przepełnione jest symboliką, hiperrealistyczne i surrealistyczne zarazem, porusza zagadnienia szeroko rozumianej współczesności i nowoczesności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak pisze krytyk sztuki Ryszard Ziarkiewicz „styl Julii Curyło to pochodna pop artu Niki de Saint-Phalle i Fernado Bottero, trochę Nikifora, którego postaci też pięknie fruwały po niebie, trochę Hasiora z jego wioskową bogobojnością, Roberta Rumasa, który kupował gipsowe figury Matki Boskiej i Chrystusa w tej samej sieci kościelnych sklepów o wdzięcznej nazwie „Dewocjonalia”. Szczypta Chagalla i Koonsa. Cała reszta jest pomysłem Curyło. A więc nie mało. (...)”.

Julia Curyło jest warszawianką, absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego w 2009 roku. Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta.

Rozgłos przyniósł jej wielkoformatowy mural „Baranki Boże” przygotowany w 2010 r. na konkurs Galerii A19 działającej na stacji metra Marymont. Kolejne lata przyniosły następne liczne wystawy i prezentacje sztuki Curyło, w tym jej obiektów wystawianych w przestrzeni miasta, np. w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. W roku 2012 Julia Curyło znalazła się w pierwszej piętnastce rankingu najbardziej znaczących młodych artystów – Kompas Młodej Sztuki. W tym samym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczone na realizację serii rzeźb pneumatycznych „Kury”. Malarstwo Julii Curyło przepełnione symboliką, artystkę interesuje dwuznaczność świata, dziecinność zestawiona z dojrzałością, moralność z rozwiązłością, prawda z fałszem czy piękno z kiczem.

Julia Curyło „Malarstwo – wystawa w Miejskim Ośrodku Sztuki – Galeria BWA, wernisaż w sobotę, 11 marca godz. 17. Kurator: Zbigniew Sejwa, wystawa czynna do 16 kwietnia 2017 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem