Kaja Danczowska będzie jedną z solistek podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Gorzowskiej. W programie utwory od Bacha po Szostakowicza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pierwszej części zabrzmi muzyka barokowa, a z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pod dyr. Moniki Wolińskiej wystąpi dwoje znakomitych muzyków – legenda polskiej wiolinistyki Kaja Danczowska oraz pierwszy oboista Sinfonia Varsovia – Arkadiusz Krupa. Koncert rozpoczną dwa, utrzymane w tradycyjnym stylu włoskim, koncerty podwójne: wyróżniający się niezwykłą harmonią, z piękną, elegijną częścią środkową Koncert na skrzypce i obój d-moll (1736) Jana Sebastiana Bacha oraz Antonia Vivaldiego Koncert na obój i skrzypce B-dur (ok. 1720).

Osobny wątek tej części koncertu stanowić będą wybrane dzieła wokalne epoki baroku w opracowaniu na obój i orkiestrę smyczkową: aria „Lascia ch’io pianga” z opery Rinaldo Georga Friedricha Händela, chorał „Jesu, bleibet meine Freude” Bacha z kantaty Herz und Mund und Tat und Leben oraz słynna kontratenorowa aria Alto Giove z opery Polifemo włoskiego kompozytora operowego późnego baroku, Nicoli Porpory, którego uczniem był m.in. Farinelli.

W drugiej części koncertu zabrzmi IX Symfonia Es-dur (1945) Dymitra Szostakowicza – dzieło dalekie od patetyczno-heroicznego charakteru poprzednich symfonii kompozytora, zachwycające lekkością, przejrzystością formy i wyraźnie klasycyzujące w duchu Haydna, z domieszką sarkastycznego, typowego dla Szostakowicza humoru.

Od Bacha do Szostakowicza. Koncert muzyki barokowej i symfonicznej – piątek, 24 lutego w Filharmonii Gorzowskiej, godz. 19. Bilety 18-32 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Händela" ???? (db) A swoja droga - malo zapraszajacy program wieczoru, no coz, co kto lubi ...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0