Warty ponad pół miliarda złotych blok gazowo-parowy w gorzowskiej Elektrociepłowni oficjalnie otwarty. Do Gorzowa przyjechała premier Beata Szydło (PiS), która podczas swego wystąpienia chwaliła inwestycję zaplanowaną i przeprowadzoną w większości za rządów Platformy Obywatelskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Elektrociepłownia Gorzów funkcjonuje w ramach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (należącej do Skarbu Państwa). To właśnie tu – za 562 mln zł – firma Siemens Industrial Turbomachinery AB zaprojektowała i wybudowała najnowocześniejszy w Polsce blok gazowo-parowy. Instalacja o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych będzie napędzana gazem z lokalnych źródeł – z okolic Dębna i Międzychodu (Drezdenka). Umowę na 20 lat dostaw spółki PGEGiEK i PGNiG podpisały przed ponad trzema laty. Rocznie ma tu trafiać blisko 300 mln m sześc. gazu ziemnego. Wartość tego kontraktu to 3 mld zł.

Otwarcie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów
Otwarcie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów  materiały prasowe spółki Grupy PGE

Otwartą w czwartek (uruchomioną kilka miesięcy temu) inwestycję zaczęto planować w 2011 r. Dwa lata później podpisano kontrakt z wykonawcą, który najpierw miał całą instalację zaprojektować, a po tym na bazie tych dokumentów wybudować. Akt erekcyjny w fundamenty budowli wmurowano we wrześniu 2014 r., czyli na rok przed przejęciem władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ten fakt podczas swego wystąpienia w Gorzowie premier Beata Szydło pominęła.

– Ta nowoczesna ciepłownia będzie funkcjonować na bazie najnowocześniejszych technologii w tej branży. To jest właśnie przykład tego, jak będziemy zmieniać polską gospodarkę, w którym kierunku podążać będzie polski przemysł – podkreślała premier Szydło, gratulując bezimiennie tym, którzy przy projekcie „przez ostatnie lata się zaangażowali”. Czyli poniekąd pogratulowała rządowi PO i poprzednim władzom Elektrociepłowni.

Szydło mówiła, że w planie odpowiedzialnego rozwoju rząd PiS wiele uwagi poświęca odbudowie polskiego przemysłu. – Gospodarka ma być oparta o nowoczesny przemysł i nowoczesne technologie, zarówno w energetyce, jak i w górnictwie. Konsekwentnie realizujemy mądrą strategię energetyczną opartą na dwóch przesłankach. Po pierwsze – bezpieczeństwo energetyczne, bo chcemy być niezależni i opierać naszą własną energetykę o nasze własne źródła. Po drugie – konkurencyjność i nowoczesność. Chcemy, by polska energetyka dawała miejsca pracy, była bezpieczna i ekologiczna – wyliczała Beata Szydło.

Zobacz galerię zdjęć z wizyty premier Szydło w Gorzowie

Zaznaczała, że realizowany od roku plan można dziś w Gorzowie „zobaczyć w wymiarze faktycznym”. – Takich przykładów będzie w kolejnych miesiącach jeszcze więcej. Chcemy stawiać na zrównoważony rozwój, stawiać nie tylko na te wielkie ośrodki, ale także na te, które do tej pory były zaniedbywane i były na uboczu strategii gospodarczej – mówiła premier Szydło w woj. lubuskim, które w rządowym planie jest właśnie marginalizowane...

Rząd PiS chce w najbliższych latach przywiązać wagę do takich inwestycji, m.in. w rozwój sieci ciepłowniczej. – W Gorzowie mamy przykład inwestycji, która pozwala sięgnąć po niezagospodarowane dotychczas aktywa, jakim jest rozwój sieci ciepłowniczej. To sposób na walkę z niską emisją. To możliwość zmniejszenia tych negatywnych zanieczyszczeń, które tak bardzo dotkliwie w polskich miastach odczuliśmy. Będziemy konsekwentnie wspierać rozwój sieci ciepłowniczych, rozwój kogeneracji, która opiera się zarówno o produkcję ciepła, jak i o produkcję energii elektrycznej. Z tej samej jednostki paliwa mamy podwójny efekt. Przykład gorzowski pokazuje, że można wykorzystać lokalne źródła gazu. To bardzo ciekawa inwestycja, dla Gorzowa wręcz emblematyczna – podkreślał Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Otwarcie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów
Otwarcie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów  materiały prasowe spółki Grupy PGE

***

Z informacji prasowej:

Oddany do użytku blok energetyczny to kompletny obiekt, wyposażony we wszystkie systemy niezbędne dla jego prawidłowej pracy. Sprawność ogólna netto w pracy kogeneracyjnej, przy pełnym obciążeniu, wynosić będzie 83,93 proc. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Nowoczesny gorzowski blok działa w oparciu o dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400 wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W kampanii wyborczej 2015 roku straSzydło pokazywała inwestycje w Nowej Soli jako przykład "Polski w ruinie" !. Fotografowała się na tle starych zrujnowanych budowli, przeznaczonych do wyburzenia w najbliższym czasie, gdy właśnie zakończono duże inwestycje !. Kłamliwe babsko, "harujące" w PiSlamskim Przemyśle Pogardy i nienawiści !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Najnowsza technologia? Co to StraSzydło pieprzy? Chyba u Eskimosów! W Polsce takie bloki budowałem w latach dziewięćdziesiątych (Gorzów, Nowa Sarzyna). W krajach arabskich są znane od lat siedemdziesiątych. W USA od sześćdziesiątych. Nowa technologia?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Broszka to wyjątkowo tępa pisda.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To nie PO zbudowała, ani PiS ukończył, to zbudowała PGE z Siemensem. Ale rzeczywiście zabrakło choćby wspomnienia, że przed obecnym dyrektorem, był też poprzedni dyrektor i że to on ma największe zasługi w tym sukcesie.
  @real_marek No ale z pisowskiej narracji, że PO obsadzała wszystko od góry do dołu swoimi ludźmi (i dlatego teraz PiS musi zwalniać i obsadzać swoimi) poniekąd wynika, że to ludzie PO są ojcami tego sukcesu, no nie? :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zobaczymy jakimi WIELKIMI inwestycjami pochwali się za swoich NIErzondów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0