Plany, a może bardziej marzenia, były bardziej ambitne, ale podczas saneczkowych mistrzostw świata w Innsbrucku w Austrii mówiło się o innych. Biało-czerwoni plasowali się na miejscach w trzeciej dziesiątce, nie kwalifikowali się do drugiego, mistrzowskiego ślizgu. Jedynie w sztafecie, na sam koniec zmagań, poszło biało-czerwonym tak jak chcieli. Sięgnęli po ten minimalny cel, czyli ósme miejsce. Tak jak rok temu w Koenigssee w Niemczech i wcześniej na igrzyskach w Soczi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem z reprezentantek UKS Nowiny Wielkie polską sztafetę otwierała ta młodsza – Natalia Wojtuściszyn. Po jej ślizgu byliśmy na dziewiątym miejscu, ale Maciej Kurowski oraz dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski wyprzedzili Koreańczyków i dzięki temu skończyło się na ósmej lokacie.

Wojtuściszyn i Ewa Kuls walczyły jeszcze w rywalizacji kobiecych jedynek w sprincie i na pełnym dystansie. W zmaganiach sprinterskich zajęły odpowiednio 25. i 22. miejsce, a do walki o medale kwalifikowała się najlepsza piętnastka. Także w drugiej konkurencji Polki miały okazję zaprezentować się jedynie w jednym ślizgu. Kuls ostatecznie skończyła mistrzostwa na 24. miejscu, a Wojtuściszyn była o cztery pozycje niżej. Sklasyfikowano 44 zawodniczki.

Rywalizację kobiecych jedynek wygrała Tatjana Huefner. To piąty złoty medal w indywidualnej konkurencji dla Niemki, ale po raz ostatni triumfowała pięć lat temu. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanęła... dziesięć lat temu, także w Innsbrucku. – To prawdziwe szaleństwo. Aż trudno w to uwierzyć – powiedziała 33-letnia zawodniczka. Huefner jest pierwszą w historii saneczkarką, której udało się wywalczyć pięć złotych medali mistrzostw świata. Krążki zawisły także na szyjach Amerykanki Erin Hamelin oraz Kanadyjki Kimberley McRae.

JEDYNKI KOBIET:

1. Tatjana Huefner (Niemcy) 1.19,712

2. Erin Hamlin (USA) 1.19,925

3. Kimberley McRae (Kanada) 1.19,952

24. Ewa Kuls (Polska) 40,362 – jeden przejazd

28. Natalia Wojtuściszyn (Polska) 40,445 – jeden przejazd

SZTAFETY:

1. Niemcy 2.08,474

2. USA 2.08,664

3. Rosja 2.08,984

8. Polska 2.09,963

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej