Prokuratura zaczyna badać sprawę, nikomu nie postawiła zarzutów, nie przesłuchała nawet potencjalnych pokrzywdzonych. Ale brukowce już zdążyły ?zlinczować? młodego księdza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To sprawa z jesieni ub. roku. Na komputerze jednego z wychowanków domu dziecka przypadkiem odkryto zdjęcie... penisa. Od słowa do słowa okazało się, że mógł je wysłać ksiądz Daniel z jednej z parafii w Skwierzynie, mężczyzna przed czterdziestką. Do niedawna duchowny uczył religii w miejscowych szkołach. Dzieci go lubiły, był uprzejmy i zawsze uśmiechnięty – słyszę od jednego z mieszkańców. Ksiądz wyjechał kilka miesięcy temu.

Na tym etapie wiadomo, że podobne wulgarne zdjęcia mogły trafić co najmniej do pięciu wychowanków domu dziecka. Wszyscy byli w podobnym wieku, mieli ok. 15 lat.

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Międzyrzeczu. – Prowadzone jest postępowanie pod kątem artykułu 200 § 3 kodeksu karnego, chodzi o prezentowanie treści pornograficznych małoletnim poniżej 15. roku życia. W sprawie nikt nie ma zarzutów – precyzuje prokurator Roman Witkowski z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

I tak naprawdę nie ma pewności, że zarzuty zostaną przedstawione komukolwiek. Dlaczego? Chodzi o wiek chłopców, którzy otrzymywali zdjęcia. Ten, u którego znaleziono takie materiały, ma już ponad 15 lat – słyszę w prokuraturze. Powołani przez prokuraturę biegli muszą z całą pewnością ustalić, czy zdjęcia otrzymał i zobaczył zanim skończył 15 lat. Tylko wtedy autor przesyłki mógłby odpowiadać za przestępstwo pedofilii.

Prokuratura chce najpóźniej w lutym przesłuchać pięciu nastolatków, którzy otrzymali zdjęcia. – Dopiero po tych czynnościach i zgromadzeniu stosownych opinii biegłych prokurator rozważy przedstawienie zarzutów – informuje prokurator Witkowski.

Więcej moich artykułów znajdziesz tutaj.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zboczony ksiezulek powinien byc migiem usuniety ze stanu kaplanskiego.Brukowce odwalily swietna robote...Od tego sa!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nawet jeśli go sąd skaże, to go Duda uniewinni... I to na kolanach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pan redaktor widzi szansę uniewinnienia w kwestiach formalnych, a tu chodzi o etykę postępowania księdza, a nie o kruczki prawne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Uda mu się bo dziecko o parę dni jest starsze?? Ale problem pozostanie!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0