Tomasz Kucharski zapisał się w historii wioślarstwa dwoma olimpijskimi zwycięstwami w dwójce podwójnej wagi lekkiej, a Michał Jeliński wygrywał na igrzyskach w czwórce podwójnej.
Kilka miesięcy temu w Rio triumf święciły panie w biało-czerwonych barwach. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj zdobyły złoto w dwójce podwójnej, brąz zabrała także kobieca czwórka podwójna. AZS AWF Gorzów tym razem reprezentował Zbigniew Schodowski. Męska ósemka z nim w składzie zajęła piąte miejsce.
Po tak udanym sezonie w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich przyszedł czas na wybory. W składzie zarządu PZTW na lata 2017-2020 znalazło się aż trzech mistrzów olimpijskich. Obok Kucharskiego i Jelińskiego jest także Adam Korol, kolega Michała ze złotej czwórki podwójnej.
– Myślę, że dojrzałem i posiadam odpowiednie doświadczenie, żeby znaleźć się w składzie zarządu PZTW – powiedział Tomasz Kucharski w wywiadzie radiowym. – Byłem trenerem oraz urzędnikiem i posiadłem już wystarczające kompetencje, żeby doradzać oraz wspierać prezesa.
Dla Kucharskiego nie ulega wątpliwości, że najważniejszym celem polskiego wioślarstwa jest przygotowanie się do igrzysk w Tokio. – Trzeba zrobić wszystko, żeby nie tylko powtórzyć wynik z Rio de Janeiro, a nawet go poprawić – stwierdził. Dwukrotny mistrz olimpijski podkreślił również, że „w polskim wioślarstwie następuje zmiana warty.” – Odbywa się to ewolucyjnie. Niektórzy zawodnicy, którzy wcześniej zakończyli kariery sportowe zastępują starszych działaczy – stwierdził wychowanek AZS AWF.
Wybrany już na szóstą kadencję 65-letni Ryszard Stadniuk otrzymał 32 głosy, a jego kontrkandydaci – Sebastian Kosiorek 10 i Ryszard Koch 2. – Polskie wioślarstwo stać na bardzo dobre igrzyska w Tokio na powtórzenie wyniku z Rio de Janeiro. Gdybym nie miał takiego przekonania, to nie startowałbym w tych wyborach. Ciągle czuję w sobie wiele energii i chęci do pracy na rzecz wioślarstwa. Nasza dyscyplina ma ogromny potencjał – powiedział Stadniuk.
W głosowaniu poszczególni członkowie zarządu PZTW uzyskali następującą liczbę głosów: Adam Korol (27), Stefan Janeczek (22), Andrzej Krzepiński (20), Michał Jeliński (18), Jacek Karolak (18), Tomasz Kucharski (18), Anna Tataruch (18), Jarosław Wolski (18) i Maciej Karczewski (15). Po piętnaście głosów w głosowaniu otrzymali jeszcze Franciszek Kamiński i Paweł Szczepaniak, którzy z Maciejem Karczewskim wzięli udział w dogrywce. Nie przyniosła ona rozstrzygnięcia. Maciej Karczewski do Zarządu PZTW wszedł po drugiej dogrywce, w której 21 głosami pokonał Pawła Szczepaniaka 15. Poza tym w skład zarządu PZTW weszli jeszcze Marta Marszałek, przedstawicielka Kolegium Sędziów oraz prezes Stadniuk.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera