22-latek Tomasz Bohdanowicz z Orkana Gorzów właśnie może się chwalić największym sukcesem w karierze. W Sokółce został mistrzem Polski seniorów w boksie w kategorii 91 kg. W finałowej walce pokonał zawodowca Adama Balskiego. - Mamy też brązowy medal w kategorii 69 kg o rok młodszego Kamila Holki, a także dodatkowe wyróżnienie dla Tomka, puchar dla najlepszego zawodnika mistrzostw - powiedział nasz trener Grzegorz Swadowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Nie ciągnie go do zawodowstwa, a tak się zdarzyło, że podczas 87. mistrzostw Polski seniorów w Sokółce, pierwszy raz amatorzy i zawodowcy skrzyżowali rękawice. W kategorii 91 kg, gdzie gorzowski klub wystawiał młodzieżowego mistrza kraju Tomasza Bohdanowicza, wystartował Adam Balski, który w profesjonalnych walkach wygrał wszystkie siedem pojedynków, sześć z nich przez nokaut.

Bohdanowicz jest fenomenem, łączy trenowanie boksu z pracą na zmiany, a i tak stale robi duże postępy. Przed walką nie patrzy rywalom w oczy, ale nie ma przed nikim respektu. Bardzo dobrze daje sobie radę, stara się konsekwentnie realizować taktykę ustaloną z Grzegorzem Swadowskim. - Mam bardzo dobrego trenera, słucham go i staram się eliminować błędy - opowiadał zawodnik Orkana, bardzo chwalony podczas MP seniorów za dojrzałość i zaawansowanie techniczne. - Trzeba pracować, bo z mojej pasji pieniędzy nie ma. Zawodowe ringi to również nie moja bajka. Marzę o igrzyskach, do tego będę dążył ze wszystkich sił.

W półfinale Bohdanowicz pokonał jednogłośnie na punkty Bartłomieja Krasuskiego, z którym wcześniej przegrywał. Naprawdę warto odtworzyć sobie walkę o złoto Tomka z Balskim - znajdziecie ją na portalu bokserskim www.bokser.org, który w znakomity sposób relacjonował mistrzowskie zmagania. Niezwykle zacięty, atrakcyjny pojedynek, wysoki poziom, a serce rosło, gdy gorzowski zawodnik, lżejszy od rywala, tak pięknie zatańczył z faworytem tej kategorii. Werdykt niejednogłośny - 3:2 dla Bohdanowicza - najlepiej świadczy jak pięściarze walczący w finale byli siebie godni. Gratulacje!

21-letni Kamil Holka w kategorii 69 kg dotarł do półfinału i tam przegrał 1:4, zabrał brąz. Gorzowska ekipa nasłuchiwała też wieści Sankt Petersburga, gdzie Kamil Offman, na co dzień sparingpartner Bohdanowicza w kategorii 91 kg, bierze udział w mistrzostwach świata juniorów. Nasz 18-letni aktualny wicemistrz Europy na początek zmagań pokonał 4:1 Johna Javiera Caicedo Obregona z Kolumbii, w drugiej walce zmierzy się z reprezentantem Litwy...

Bokser z Orkana Gorzowa na igrzyskach olimpijskich? To byłby wielki sukces i niecodzienne wydarzenie, a widzimy jak ekipa trenera Swadowskiego konsekwentnie dąży do sięgania po kolejne marzenia. Wygląda, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, to świetny przykład dla innych naszych sportowców...

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej