Jest już oficjalna informacja od organizatora żużlowego cyklu Grand Prix. "Dzikie karty" na następny rok, które wcześniej wyciekły w Danii, otrzymała czwórka szczęśliwców: Matej Zagar (Słowenia), Maciej Janowski (Polska, Sparta Wrocław), Nicki Pedersen (Dania) oraz Emil Sajfutdinow (Rosja).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Przed szereg wyszła duńska federacja i dziś rano na swoich stronach umieściła nazwiska żużlowców nominowanych na 2017 rok, a po południu potwierdził je organizator cyklu GP. Trzech nazwisk mogliśmy się spodziewać, typowaliśmy je zaraz po zakończeniu ostatniego tegorocznego turnieju w Melbourne, gdzie mistrzostwo świata wywalczył Amerykanin Greg Hancock, a z nim na podium stanęli Brytyjczyk Tai Woffiden i nasz Bartosz Zmarzlik.

Słoweniec Matej Zagar przegrał miejsce w czołowej ósemce (najlepsi mają zagwarantowany start w kolejnym cyklu Grand Prix) zaledwie o jeden punkt, a Duńczyk Nicki Pedersen nie mógł dokończyć sezonu przez kontuzję i dlatego dostał kolejną szansę. Tak było w przeszłości choćby w przypadku Polaka Jarosława Hampela. Nie jest także niespodzianką "dzika karta" dla Emila Sajfutdinowa. Wystarczyło, że Rosjanin tylko wspomniał o chęci powrotu do GP, aby nikt przy zdrowych zmysłach nie pominął żużlowca tej klasy.

Najmniej prawdopodobna była przepustka dla czwartego Polaka. A jednak. W tym przypadku postąpiono tak jak w latach ubiegłych, gdzie "dzikie karty" trafiały do dziewiątego i dziesiątego zawodnika ostatniego cyklu. Dostał nominację Zagar i również Maciej Janowski - obaj w 2016 r. zgromadzili po 90 pkt.

Obok "Magica" Janowskiego zobaczymy więc Bartosza Zmarzlika ze Stali Gorzów, już nie jako debiutanta, a brązowego medalistę, Piotr Pawlickiego (Unia Leszno) oraz Patryka Dudka (Falubaz Zielona Góra).

Oprócz Zmarzlika ze stalowców wystartują jeszcze Duńczyk Niels Kristian Iversen i Słowak Martin Vaculik, który na początku listopada ma być oficjalnie przedstawiony jako żużlowiec gorzowskiej drużyny. Vaculik razem z Dudkiem i Szwedem Fredrikiem Lindgrenem awansowali z Grand Prix Challenge.

Rezerwowymi cyklu w 207 r. będą Duńczyk Peter Kildemand, Niemiec Martin Smolinski oraz aktualny mistrz świata juniorów Australijczyk Max Fricke.

Turniejów GP w sezonie 2017 będzie znów jedenaście. Na razie na przyszły rok mamy potwierdzone cztery daty: 13 maja Warszawa, 10 czerwca Praga (Czechy), 24 czerwca Horsens (Dania) i 22 lipca Cardiff (Wielka Brytania). W Gorzowie na stadionie im. Edwarda Jancarza już tradycyjnie na koniec wakacji - 26 sierpnia.

STALI UCZESTNICY CYKLU GRAND PRIX 2017:

Greg Hancock (USA)

Tai Woffinden (Wielka Brytania)

Bartosz Zmarzlik (Polska)

Chris Holder (Australia)

Jason Doyle (Australia)

Piotr Pawlicki (Polska)

Antonio Lindback (Szwecja)

Niels Kristian Iversen (Dania)

Matej Zagar (Słowenia)

Maciej Janowski (Polska)

Nicki Pedersen (Dania)

Emil Sajfutdinow (Rosja)

Patryk Dudek (Polska)

Martin Vaculik (Słowacja)

Fredrik Lindgren (Szwecja)

Bartosz Zmarzlik z brązowym medalem mistrzostw świata na żużlu!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej