33-letni Maciej M. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia. Szczeciński sąd zmienił wyrok gorzowskiego sądu, który kilka miesięcy temu skazał M. na dożywocie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To było w styczniu 2014 r. Maciej M. zaatakował swego ojca Bogdana w rodzinnym domu przy ul. Świerczewskiego w Międzyrzeczu. Była noc, ojciec już spał. Wtedy M. wszedł do pokoju i zaatakował. Najpierw rzucił ojcu na głowę ciężary, później bił pięściami. Po serii ciosów, złapał go i skręcił mu kark. Ciało zabitego Bogdana zakopał w piwnicy.

Tej nocy wspierał go kolega - Remigiusz S. To on po roku od zabójstwa opowiedział o wszystkim policji. Dlatego mógł liczyć na łagodniejszy wymiar kary. Został skazany na 12 lat więzienia. Nie odwoływał się od wyroku.

33-letni Maciej M. został skazany na karę dożywotniego więzienia. Wyrok zapadł pod koniec marca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim.

Mężczyzna złożył apelację. Jego obrońcy domagali się obniżenia kary do 25 lat więzienia.

W czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd wprowadził trzy zmiany w orzeczeniu sądu pierwszej instancji. Po pierwsze: wyeliminował z opisu czynu, że do zabójstwa doszło z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. To musiało skutkować zmniejszeniem wymiaru kary. M. został skazany na 25 lat więzienia. Sąd zastrzegł też, że mężczyzna będzie mógł wyjść na wolność po 23 latach.

- Sąd przychylił się do naszych sugestii, które wydawały się być oczywiste już na etapie procesu przed gorzowskim sądem. Każde morderstwo zasługuje na szczególne potępienie, ale w tej sprawie taka kwalifikacja była jednak zbyt daleko idąca - mówi "Wyborczej" Jerzy Synowiec, gorzowski adwokat, który bronił Macieja M. na etapie apelacji.

Sprawę badał rozszerzony, pięcioosobowy skład sędziowski pod przewodnictwem sędziego Andrzeja Olszewskiego. Sędzią sprawozdawcą była Małgorzata Jankowska.

Obserwuj moją stronę na Facebooku!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kpina ze sprawiedliwości....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0