Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojciech Kurpiewski urodził 16 lutego 1966 r. w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam zaraził się kajakarstwem, startował w miejscowym Świcie pod okiem słynnego trenera Olgierda Światowiaka, który wśród swoich wychowanków ma również m.in. Izabelę Dylewską czy Elżbietę Urbańczyk.

W 1989 r. trafił do Admiry Gorzów, pod skrzydła trenera Jerzego Krajewskiego. Był już wtedy olimpijczykiem z Seulu, medalistą mistrzostw świata i mistrzostw Polski. W gorzowskich barwach dopłynął do igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r., gdzie wspólnie z Maciejem Freimutem z Zawiszy Bydgoszcz, wywalczył srebrny medal w K-2 na 500 metrów.

Jak czytamy w notce biograficznej o Kurpiewskim na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego: "Zawsze chodził własnymi drogami. Samotnik. Pierwsze próby rywalizacji ujawniły, że jest urodzonym wojownikiem. W walce o najwyższe światowe zaszczyty (z Maciejem Freimutem) nigdy się nie poddawał. Umiał walczyć do końca."

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.