Ponad pół miliona kibiców na stadionach, a także blisko 200 tysięcy widzów przed telewizorami. Taki jest plon zakończonego niedawno sezonu PGE Ekstraligi oraz na antenie nSport+. Największa widownia? Trzeci raz z rzędu w Gorzowie, na stadionie im. Edwarda Jancarza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

 

Frekwencja widowni na meczach PGE Ekstraligi utrzymuje się na podobnym poziomie od trzech lat. W zakończonych 25 września rozgrywkach średnio na trybunach wszystkich stadionów klubów PGE Ekstraligi zasiadło 8 379 kibiców. Sezon 2016 ekstraklasa żużlowa zakończyła ze skumulowanym wynikiem 536 243 kibiców na 64 meczach. Najlepszą frekwencję osiągnięto w Gorzowie, gdzie spotkania miejscowej Stali, która zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Polski oglądało 12 024 kibiców na mecz. - Ten wynik to niesamowita sprawa, wielkie zwycięstwo naszych kibiców - powiedział Ireneusz Maciej Zmora, prezes Stali Gorzów. - Jesteśmy najlepszy trzeci sezon z rzędu, a pamiętamy jaki był ubiegły rok, gdy przegrywaliśmy sześć razy z rzędu. Każdemu z osobna bardzo dziękuję. To powód do wyjątkowej dumy, że nasi fani są z gorzowskimi żużlowcami zawsze, na dobre i na złe.

Tegoroczne frekwencyjne rekordy w PGE Ekstralidze na pojedynczych meczach dotyczą Get Well Toruń i Stali Gorzów oraz ich spotkań finałowych. Na MotoArenie pojedynek obu zespołów oglądało 16 826 kibiców, a na Stadionie im. Edwarda Jancarza 16 425 fanów.

Z sezonu na sezon rośnie również popularność transmisji telewizyjnych ekstraklasy. Średnia oglądalność meczów w nSport+ w roku 2014 wyniosła 163 tysiące widzów. Podczas następnego sezonu przed telewizorami gromadziło się średnio 176 tysięcy fanów czarnego sportu. Kolejny wzrost - o 6 punktów procentowych - odnotowały także niedawno zakończone rozgrywki PGE Ekstraligi. Średnia oglądalność w sezonie 2016 to 188 tysięcy widzów.

- Od wielu lat żużel to jedna z najważniejszych dyscyplin w sportowym portfolio platformy nc+. W zakończonym niedawno sezonie po raz kolejny odnotowaliśmy wzrost średniej liczby widzów, którzy pasjonują się rywalizacją największych gwiazd speedwaya w PGE Ekstralidze na antenie nSport+. Rosnąca oglądalność to dowód, że oprócz wybitnego poziomu sportowego kibice cenią również profesjonalizm redakcji żużlowej oraz wysoką jakość transmisji - powiedział Michał Jarocki, dyrektor ds. sportu platformy nc+.

Największą popularnością cieszył się kwietniowy mecz 3. kolejki pomiędzy GKM Grudziądz a Spartą Wrocław, który na żywo obejrzało aż 229 466 widzów. Kolejne miejsca zajmują spotkania z udziałem mistrza Polski. Mecz Falubaz Zielona Góra - Stal Gorzów (22 maja) zgromadził przed telewizorami 218 610 fanów. Oglądalność starcia Stal Gorzów - Unia Leszno (5 czerwca) wyniosła 212 590 widzów.

Tuż za podium oglądalności znalazł się finałowy mecz PGE Ekstraligi z 25 września pomiędzy Stalą Gorzów a Get Well Toruń. Pojedynek decydujący o Drużynowym Mistrzostwie Polski zgromadził przed telewizorami 211 353 fanów czarnego sportu.

Dwa "Szczakiele" zasłużenie zabrał Bartek Zmarzlik. Stal Gorzów drużyną roku [ZDJĘCIA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat