21-letni Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów i o 24 lata starszy Tomasz Gollob z GKM Grudziądz to żużlowcy, którzy zdominowali Galę PGE Ekstraligi i otrzymali na niej najwięcej nagród. Pierwszy został najlepszym polskim zawodnikiem i najlepszym juniorem sezonu 2016, Gollob, który w przeszłości z Bartkiem jeździł w Stali w parze, zainkasował wyróżnienie za wyścig sezonu oraz zawodnika 10-lecia. Podczas gali zabrakło nam tylko wyróżnienia dla trenera Stali Stanisława Chomskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W "Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre" odbyło się uroczyste podsumowanie żużlowego sezonu 2016, które połączono z przedstawieniem zawodnika 10-lecia Ekstraligi Żużlowej. Nagrody w pięciu kategoriach zostały przyznane w wyniku wyboru kibiców, którzy oddali ponad 120 tys. głosów na oficjalnej stronie internetowej PGE Ekstraligi. W dwóch kolejnych kategoriach decyzje podejmowała Kapituła Gali, a najlepsza drużyna sezonu - Stal Gorzów - wyłoniła się automatycznie, wygrywając dziewiąty raz w historii rozgrywki ligowe.

Na scenie stalowcy pojawili się prawie w komplecie, brakowało tylko Mateja Zagara, który właśnie walczy o złoto w lidze angielskiej. W imieniu drużyny przemówił kapitan Przemek Pawlicki: - W ubiegłym roku wygrywałem z Unią Leszno, teraz mam złoto ze Stalą. Strasznie się cieszę, bo z chłopakami z Gorzowa spędziliśmy świetny sezon. Nie było łatwo, ale wszyscy na to mocno pracowaliśmy, aby mistrzostwo trafiło do Stali. Nawet w ciężkich chwilach byliśmy drużyną.

Laureaci Gali zostali uhonorowani "Szczakielami" - statuetkami nazwanymi na cześć Jerzego Szczakiela, pierwszego polskiego mistrza świata na żużlu, który tytuł wywalczył w 1973 roku w Chorzowie. "Złoty Szczakiel" powędrował do rąk Tomasza Golloba, który zdaniem ekspertów i dziennikarzy zasłużył na miano najlepszego żużlowca ekstraligi minionych dziesięciu lat.

- Nie przypuszczałem, że w takim wieku jeszcze mogę coś dostać - powiedział Tomasz Gollob. - Dziękuję za "Złotego Szczakiela". To taka zapłata za te lata na żużlu. Życzę kolegom, aby zdobywali wiele sukcesów nie tylko dla siebie, ale też dla swoich miast. Dziękuję PZM za moje pożegnanie na PGE Narodowym. To najpiękniejszy stadion w Europie i na świecie.

Sezon 2016 w PGE Ekstralidze został zdominowany przez Bartosza Zmarzlika i znalazło to swoje odzwierciedlenie w wynikach głosowań. 21-latek ze Stali Gorzów nie tylko zdobył ze swoją drużyną mistrzostwo Polski, ale także osiągnął najlepszą średnią biegopunktową w PGE Ekstralidze. Kibice nie mieli wątpliwości i głosowali na Zmarzlika najczęściej w kategoriach: najlepszy polski zawodnik i najlepszy junior.

- To dla mnie spore wyróżnienie, nie spodziewałem się, choć zawsze marzyłem, żeby być najlepszym żużlowcem w Polsce w takich plebiscytach. Dziękuję przede wszystkim moim wspaniałym rodzicom - powiedział Bartek. - Od jutra trzeba się brać dalej do roboty, bo przede mną ostatni turniej Grand Prix w Australii. Także wielkiego party na pewno nie będzie. Medal GP? Nic nie muszę. Wezmę z toru to, co da mi życie.

Zacięta rywalizacja na głosy trwała początkowo pomiędzy obcokrajowcami. Ostatecznie Jason Doyle z Falubazu pokonał Grega Hancocka z Get Well Toruń, ale przez znaczną część głosowania na drugim miejscu był Tai Woffinden ze Sparty Wrocław.

Najlepszym trenerem/menedżerem trochę nieoczekiwanie nie został trener złotych medalistów Stanisław Chomski, więcej głosów od kibiców otrzymał Marek Cieślak. - Ci, którzy wybierali, niech ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny - żartował szkoleniowiec Falubazu Zielona Góra i Chomskiemu pogratulował złota.

Odkryciem sezonu został Australijczyk Max Fricke z ROW Rybnik, od niedzieli aktualny mistrz świata juniorów.

NAJLEPSZY POLSKI ZAWODNIK SEZONU 2016

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 38,8 procent

Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) 28,3

Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) 21,2

Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) 8,6

Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) 3,1

NAJLEPSZY JUNIOR SEZONU 2016

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 55,2 procent

Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra) 20,3

Paweł Przedpełski (Get Well Toruń) 13,4

Kacper Woryna (ROW Rybnik) 7,7

Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno) 3,4

NAJLEPSZY TRENER/MENEDŻER SEZONU 2016

Marek Cieślak (Falubaz Zielona Góra) 40,5 procent

Stanisław Chomski (Stal Gorzów) 29,5

Jacek Gajewski (Get Well Toruń) 11,7

Robert Kempiński (MrGarden GKM Grudziądz) 10,4

Piotr Baron (Betard Sparta Wrocław) 7,9

NAJLEPSZY ZAWODNIK ZAGRANICZNY SEZONU 2016

Jason Doyle (Falubaz Zielona Góra) 34,5 procent

Greg Hancock (Get Well Toruń) 23,7

Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław) 20,9

Grigorij Laguta (ROW Rybnik) 13,1

Vaclav Milik (Betard Sparta Wrocław) 7,8

ODKRYCIE SEZONU 2016

Max Fricke (ROW Rybnik) 34,3 procent

Antonio Lindback (MrGarden GKM Grudziądz) 23,2

Andriej Karpow (Falubaz Zielona Góra) 17,5

Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra) 14,6

Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław) 10,3

ZAWODNIK DZIESIĘCIOLECIA EKSTRALIGI ŻUŻLOWEJ

Tomasz Gollob (MrGarden GKM Grudziądz)

DRUŻYNA SEZONU 2016

Stal Gorzów - Drużynowy Mistrz Polski 2016

WYŚCIG SEZONU 2016

11. wyścig meczu trzeciej rundy PGE Ekstraligi GKM Grudziądz - Sparta Wrocław, w którym zwyciężył Tomasz Gollob po zaciętej walce z Taiem Woffindenem i Vaclavem Milikiem

Mistrzowie ze Stali świętowali z kibicami na bulwarze w Gorzowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej