Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Występ Olszewskiej w Rio de Janeiro był znakomity, a do tego bardzo emocjonujący. Łuczniczka Startu dobre rozstawienie w fazie pucharowej wywalczyła sobie dobrym strzelaniem rankingowym, gdzie zajęła czwarte miejsce. Do strefy medalowej weszła bez większych problemów, dopiero w półfinale uległa 1:7 Chince Wu Chunyan.

Podium wciąż było w zasięgu Mileny Olszewskiej, o brąz zmierzyła się z Koreanką Hwa Sook Lee. Co to był za pojedynek. W każdym secie łuczniczki miały po trzy strzały, za wygraną dostawały po dwa duże punkty. Pierwszy set 27:21 dla Polki, drugi - 21:18. Medal igrzysk paraolimpijskich był już tak blisko, ale za chwilę przekonaliśmy się, że nie wolno go sobie przedwcześnie wieszać na szyi. Koreanka jeszcze zebrała się do walki. Zdołała wyrównać stan meczu po partiach wygranych 26:25 i 27:23. Piąty set był decydujący? Nie! Olszewska: 9, 8, 9 w tarczy. Lee: 8, 9, 9. Remis. I dogrywka, o wszystkim mógł rozstrzygnąć jeden jedyny strzał i tak było. Łuczniczka Startu Gorzów trafiła ósemkę, a rywalka siódemkę... Wielkie gratulacje! Złoto zdobyła Zahra Nemati z Iranu, która w finale wygrała z Chinką Wu Chunyan 6:4.

20-latka Renata Śliwińska wynikiem 23,34 m pobiła rekord świata w rzucie dyskiem w kategorii F40. To fenomenalny wynik, lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego lekkoatletki Startu o ponad 5,5 metra! Nie wystarczył jednak do zdobycia medalu, bo w Rio de Janeiro walczyły wspólnie zawodniczki z kategorii F40 i F41. Przed Śliwińską znalazło się pięć rywalek z tej drugiej kategorii. Wygrała Tunezyjka Raoua Tlili z rekordem świata w kategorii F41 - 33,38 m.

Łukasz Wietecki z wynikiem 15.36,04 zajął ostatnie dziesiąte miejsce w biegu na 5 km w kategorii T13. Nasz lekkoatleta tak samo jak na 1,5 km był najlepszym Europejczykiem. Wygrał Henry Kirwa z Kenii - 14.17,32.

Reprezentanci Startu Gorzów zdobyli w Rio de Janeiro trzy medale: złoto Maciej Lepiato, srebro Bartosz Tyszkowski, a brąz Milena Olszewska.

REPREZENTANCI STARTU GORZÓW W RIO:

Maciej Lepiato - złoto w skoku wzwyż

Bartosz Tyszkowski - srebro w pchnięciu kulą, 8. miejsce w rzucie oszczepem

Milena Olszewska - brąz w indywidualnej rywalizacji łuczniczek, 6. miejsce w łuczniczej rywalizacji mikstów