Do Grand Prix 2017 dostał się kolejny Polak, ale niestety nie będzie to Krzysztof Kasprzak ze Stali Gorzów, który GP Challenge w Vetlandzie zaczął źle i szybko stracił szansę na miejsce w premiowanej trójce. W przyszłorocznej rywalizacji o żużlowego mistrza świata pojedzie Patryk Dudek, wygrał te zawody z kompletem punktów. W Ostrowie w 64. turnieju o Herbowy Łańcuch Ostrowa Wielkopolskiego zwyciężył stalowiec Bartosz Zmarzlik.

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Do przyszłorocznego cyklu Grand Prix awansowało jedynie trzech najlepszych zawodników turnieju w Vetlandzie. Obok Dudka szczęśliwcami są Słowak Martin Vaculik i Szwed Fredrik Lindgren. Ten ostatni awans zagwarantował sobie po wyścigu dodatkowym, w którym pokonał Duńczyka Kennetha Bjerre. Duńczyk od teraz będzie mocno ściskał kciuki za Lindgrena. Szwed aktualnie startuje w GP (do końca sezonu będzie zastępował Jarosława Hampela) i na razie jest dziesiąty. Jeśli w pozostałych czterech turniejach przebije się do czołowej ósemki, która na pewno pojedzie w GP 2017, to z GP Challenge awans wywalczy czwarty w klasyfikacji Bjerre.

Krzysztof Kasprzak ze Stali Gorzów planował awans, ale ścigał się nierówno. Potrafił wygrywać wyścigi, ale jeździł też na końcu stawki. Taka postawa dała mu jedynie siódme miejsce. Dziewiąty był Piotr Pawlicki, Krzysztof Buczkowski zajął 14. miejsce, a tuż za nim sklasyfikowany został Tomasz Jędrzejak.

CZOŁÓWKA GP CHALLENGE W VETLANDZIE:

(awans pierwszych trzech)

1. Patryk Dudek (Polska) 15 (3,3,3,3,3)

2. Martin Vaculik (Słowacja) 14 (2,3,3,3,3)

3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 11+3 (2,3,2,2,2)

4. Kenneth Bjerre (Dania) 11+2 (1,3,2,3,2)

5. Martin Smolinski (Niemcy) 10 (2,2,2,1,3)

6. Peter Ljung (Szwecja) 9 (0,3,3,2,1)

7. Krzysztof Kasprzak (Polska) 7 (1,0,3,3,0)

8. Nicolas Covatti (Włochy) 7 (0,2,d,2,3)

W Ostrowie finał dla Bartka

W 64. turnieju o Herbowy Łańcuch Ostrowa Wielkopolskiego Bartek Zmarzlik od początku ścigał się znakomicie, awansował bezpośrednio do wielkiego finału, gdzie stoczył rewelacyjny, zwycięski pojedynek z Emilem Sajfutdinowem i Jarosławem Hampelem.

Na dziewiątym i dziesiątym miejscu skończyli te zawody inni żużlowcy Stali Gorzów Przemysław Pawlicki i Matej Zagar. Obaj zgromadzili po 7 pkt.

CZOŁÓWKA TURNIEJU W OSTROWIE:

1. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) - 1. miejsce w finale, 13 (3,2,3,3,2)

2. Jarosław Hampel (Falubaz Zielona Góra) - 2. miejsce w finale, 11 (2,3,3,2,1)

3. Emil Sajfutdinow (Fogo Unia Leszno) - 3. miejsce w finale, 11 (0,2,3,3,3)

4. Artiom Łaguta (MrGarden GKM Grudziądz) - 4. miejsce w finale 11, (3,3,3,2,d)

5. Adrian Miedziński (Get Well Totuń) - 3. miejsce w półfinale, 10 (3,1,1,2,3)

6. Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław) - 4. miejsce w pófinale 9 (1,1,2,3,2)

Remis Polski i Danii

Poważne ściganie w ten weekend rozpoczęło się w piątek w Lublinie, gdzie legenda żużla Duńczyk Hans Nielsen poprowadził swoją reprezentację do boju z Polakami. W meczu padł remis 45:45, a wśród wyróżniających się żużlowców była trójka ze Stali Gorzów - Bartek Zmarzlik, Przemysław Pawlicki i Michael Jepsen Jensen.

POLSKA - DANIA 45:45

POLSKA: Piotr Protasiewicz 9+1 bonus (3,2,2,0,2), Grzegorz Zengota 8 (0,0,3,3,2), Maciej Janowski 8+2 (3,2,0,2,1), Przemysław Pawlicki 6+1 (1,1,1,3,w), Bartosz Zmarzlik 9 (2,2,2,t,3), Janusz Kołodziej 5+2 (1,0,0,3,1).

DANIA: Michael Jepsen Jensen 7+1 bonus (1,t,1,2,3), Nicki Pedersen 10 (2,3,3,2,0), Bjarne Pedersen 4 (2,1,0,1,0), Anders Thomsen 7 (0,3,1,1,2), Leon Madsen 11+1 (3,1,3,1,3), Peter Kildemand 6+1 (0,3,2,0,1).