Gala PGE Ekstraligi to uroczyste podsumowanie sezonu 2016 połączone z przedstawieniem wyłonionego przez Kapitułę Gali zawodnika 10-lecia żużlowej ekstraklasy. W tym roku nagrody w pięciu kategoriach sezonu 2016 zostaną przyznane poprzez głosowanie kibiców. Po świetnym sezonie zasadniczym klubów z województwa lubuskiego o statuetki walczy aż dziewięć osób ze Stali Gorzów i Falubazu Zielona Góra.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Po 14. rundach zakończyła się część zasadnicza rozgrywek PGE Ekstraligi, czyli walki o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Fanów czarnego sportu z województwa lubuskiego czeka teraz bardzo emocjonujący wrzesień, bowiem na szczycie tabeli znajdują się Stal Gorzów oraz Falubaz Zielona Góra. Jeśli oba zespoły wygrają półfinały, to starcie o tytuł mistrzowski zyska oprawę osławionych Derbów Ziemi Lubuskiej i będzie trzecią w tym roku okazją do zobaczenia rywalizacji obu klubów.

4 września w półfinałach lider tabeli Stal na torze w Poznaniu zmierzy się z wrocławską Spartą, która zwycięstwem w Lesznie w ostatniej kolejce wywalczyła sobie czwarte miejsce w tabeli. Na Falubaz z kolei czeka rywalizacja na Motoarenie z zespołem Get Well Toruń. Rewanże w Gorzowie i Zielonej Górze 11 września. Mecze finałowe oraz starcia o trzecie miejsce zaplanowane są na 18 i 25 września.

22 sierpnia Kapituła Gali PGE Ekstraligi głosiła nominowanych do nagród w pięciu kategoriach, wśród których znalazło się aż pięciu zawodników z Falubazu oraz dwóch zawodników Stali. Obie drużyny mają też po nominacji w kategorii trener/menedżer.

O przyznaniu nagród zadecyduje aktywność kibiców. Na swoich faworytów można głosować w dniach 4 do 26 września na stronie www.speedwayekstraliga.pl.

Uroczyste podsumowanie całego sezonu odbędzie się podczas Gali PGE Ekstraligi, na której przyznane zostaną nagrody dla najlepszych w tym sezonie. 3 października poznamy także zawodnika 10-lecia Ekstraligi Żużlowej. Transmisja z gali na żywo w nSport+.

Lubuskie kluby zdominowały kategorię "Najlepszy polski zawodnik", gdyż na pięć nominacji aż czterech jeźdźców pochodzi z województwa - po dwóch z każdego zespołu. Ze Stali Gorzów nominację otrzymał fenomenalny Bartosz Zmarzlik lider klasyfikacji biegopunktowej (2,486). Najlepszy pod względem statystyk jeździec ma raptem 21 lat, więc walczyć będzie także w kategorii "Najlepszy Junior". Drugim zawodnikiem stalowców kategorii "Najlepszy polski zawodnik" jest Krzysztof Kasprzak, który odnalazł formę po słabszym sezonie 2015, stając się pewnym punktem zespołu Stanisława Chomskiego i dziewiątym pod względem skuteczności zawodnikiem w elicie (średnia 2,159).

W kategorii "Najlepszy trener/menedżer" o nagrodę walczyć będą Stanisław Chomski oraz Marek Cieślak, czyli były i obecny trener kadry Polski. Obaj z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą. Historia współzawodnictwa pomiędzy nimi jest długa i nominacja kapituły stanowi kolejną jej odsłonę.

Pełna lista nominowanych oraz kategorii na Galę PGE Ekstraligi:

NAJLEPSZY POLSKI ZAWODNIK:

Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)

Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)

Janusz Kołodziej (Unia Tarnów)

Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra)

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

NAJLEPSZY ZAWODNIK ZAGRANICZNY:

Jason Doyle (Falubaz Zielona Góra)

Greg Hancock (Get Well Toruń)

Grigorij Łaguta (ROW Rybnik)

Vaclav Milik (Betard Sparta Wrocław)

Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław)

NAJLEPSZY JUNIOR:

Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)

Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra)

Paweł Przedpełski (Get Well Toruń)

Kacper Woryna (ROW Rybnik)

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

NAJLEPSZY TRENER/MENEDŻER:

Piotr Baron (Betard Sparta Wrocław)

Stanisław Chomski (Stal Gorzów)

Marek Cieślak (Falubaz Zielona Góra)

Jacek Gajewski (Get Well Toruń)

Robert Kempiński (MrGarden GKM Grudziądz)

ODKRYCIE SEZONU:

Max Fricke (ROW Rybnik)

Andriej Karpow (Falubaz Zielona Góra)

Antonio Lindback (MrGarden GKM Grudziądz)

Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra)

Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław)

Podczas gali zostaną także wręczone nagrody przyznawane bezpośrednio przez Kapitułę Gali PGE Ekstraligi w kategoriach: WYŚCIG SEZONU, NAJLEPSZA DRUŻYNA SEZONU oraz ZAWODNIK 10-LECIA EKSTRALIGI ŻUŻLOWEJ

Laureaci zostaną uhonorowani "Szczakielami" - statuetkami nazwanymi na cześć Jerzego Szczakiela, pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata na żużlu, który tytuł wywalczył w 1973 roku w Chorzowie.

Wielki żużel w Gorzowie. Najlepszy Australijczyk Doyle, Bartosz Zmarzlik czwarty [GALERIA ZDJĘĆ]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej