Co jeśli Falubaz Zielona Góra wygra dziś wieczorem w zaległym meczu PGE Ekstraligi 64:26? Nie ma problemu, bo w regulaminie pojawił się nowy zapis. Żużlowcy na uroczystym podsumowaniu sezonu spotkają się 3 października. Szanse na "Szczakiele" mają także przedstawiciele Stali Gorzów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Po zwycięstwie Stali Gorzów w Rybniku 47:43 wiedzieliśmy, że nasz zespół może stracić pierwsze miejsce po fazie zasadniczej tylko w przypadku wysokiej wygranej Falubazu nad Unią Tarnów. Zielonogórzanie znajdą się na czele, jeśli dziś wieczorem będą mieli minimum 39 pkt przewagi.

Jeszcze w niedzielę problemem dla ligi był wynik 64:26. Wtedy Stal i Falubaz miałyby równe wszelkie zdobycze w obecnych rozgrywkach, a regulamin takiego scenariusza nie zakładał. Dziś jest inaczej. Do artykułu 704 ustęp 2 Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski (DMP) i Drużynowych Mistrzostw I Ligi (DM I Ligi), zostało dopisane zdanie: "Jeżeli powyższe kryteria nie są wystarczające do ustalenia kolejności drużyn w tabeli po rozegraniu wszystkich meczów części zasadniczej, o kolejności drużyn zadecyduje losowanie przeprowadzone przez podmiot zarządzający."

Tak naprawdę jednak nikt w klęskę Unii w Zielonej Górze nie wierzy, dlatego zakładamy, że w półfinale play-off Stal zmierzy się ze Spartą Wrocław, a Falubaz z Get Well Toruń. Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane za kilka godzin.

Najlepsi pojadą na galę

3 października w "Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre" odbędzie się Gala PGE Ekstraligi. Uroczyste podsumowanie sezonu 2016 zostanie połączone z przedstawieniem wyłonionego przez kapitułę gali zawodnika 10-lecia polskiej ekstraklasy. W tym roku nagrody w pięciu kategoriach sezonu 2016 zostaną przyznane poprzez głosowanie kibiców.

Fanów czarnego sportu czeka bardzo emocjonujący wrzesień. 4 i 11 września odbędą się bowiem półfinały, a mecze finałowe oraz starcie o trzecie miejsce zaplanowane są na 18 i 25 września. Uroczyste podsumowanie całego sezonu odbędzie się podczas Gali PGE Ekstraligi. Kapituła gali ogłosiła nominowanych do nagród w pięciu kategoriach, na których kibice będą mogli głosować od 4 do 26 września na stronie www.speedwayekstraliga.pl.

Najlepszy polski zawodnik: Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów), Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra), Janusz Kołodziej (Unia Tarnów), Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra).

Najepszy zawodnik zagraniczny: Jason Doyle (Falubaz Zielona Góra), Greg Hancock (Get Well Toruń), Grigorij Laguta (ROW Rybnik), Vaclav Milik (Betard Sparta Wrocław), Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław).

Najlepszy junior: Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno), Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra), Paweł Przedpełski (Get Well Toruń), Kacper Woryna (ROW Rybnik).

Najlepszy trener/menadżer: Stanisław Chomski (Stal Gorzów), Piotr Baron (Betard Sparta Wrocław), Marek Cieślak (Falubaz Zielona Góra), Jacek Gajewski (Get Well Toruń), Robert Kempiński (MrGarden GKM Grudziądz).

Odkrycie sezonu: Max Fricke (ROW Rybnik), Andriej Karpow (Falubaz Zielona Góra), Antonio Lindback (MrGarden GKM Grudziądz), Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra), Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław).

Podczas gali zostaną także wręczone nagrody w kategoriach: Wyścig sezonu, Najlepsza drużyna sezonu oraz Zawodnik 10-lecia ekstraligi żużlowej. Laureaci zostaną uhonorowani "Szczakielami" - statuetkami nazwanymi na cześć Jerzego Szczakiela, pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata z 1973 r.

ZALEGŁY MECZ Z 14. KOLEJKI:

czwartek 25 sierpnia:

godz. 19.30 Falubaz Zielona Góra - Unia Tarnów

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

Stal wraca do wygrywania! Z kim w półfinale play-off? Jeszcze czekamy

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej