W tej najbardziej prestiżowej, wioślarskiej konkurencji o podium marzyliśmy bardzo nieśmiało i faktycznie medalu nie ma, ale jest zupełnie niezły wynik. Polacy ze Zbigniewem Schodowskim z AZS AWF Gorzów w składzie ostro w olimpijskim finale powalczyli o jak najlepsze miejsce, ostatecznie wyprzedzili Nowozelandczyków. Złoto dla faworytów Brytyjczyków. To koniec występów wioślarzy, teraz czekamy na torze Lagoa na sukcesy kajakarskie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Pokaż mi swoje ósemki, a powiem ci jakie masz wioślarstwo. Mówi się, że właśnie ósemki ze sternikiem są wykładnią siły poszczególnych reprezentacji, Biało-czerwona ekipa wioślarska w igrzyskach błyszczała, zdobyła w Rio de Janeiro dwa medale. Po złoto i brąz popłynęły panie w dwójce podwójnej i czwórce podwójnej.

Kobiecej ósemki nie mamy za to męska dopłynęła do olimpijskiego finału na pewno wstydu nie przyniosła, choć do igrzysk dostała się z przeszkodami, dopiero kilka miesięcy temu wywalczyła kwalifikację na regatach ostatniej szansy w Lucernie.

Najpierw w repasażu Polacy pokonali Włochów, a teraz byli lepsi od osady Nowej Zelandii. Zaczęli wolniej, ale całe 2 km rozpędzali się, na mecie jeszcze mocno nacisnęli czwartych Amerykanów. - Piąte miejsce trzeba uznać za sukces tej osady - tak ten występ skomentował kolega klubowy Zbigniewa Schodowskiego, dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Kucharski. Ze słowami takiego fachowca nie można się nie zgodzić.

W Rio de Janeiro biało-czerwona ósemka pływała w składzie: Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Krystian Aranowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia), Michał Szpakowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Piotr Juszczak (CWZS zawisza Bydgoszcz), sternik Daniel Trojanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

WYNIKI OLIMPIJSKIEGO FINAŁU ÓSEMEK:

1. Wielka Brytania 5.29,63

2. Niemcy 5.30,96

3. Holandia 5.31,59

4. USA 5.34,23

5. Polska 5.34,62

6. Nowa Zelandia 5.36,64

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej