Wiatr osłabł, przestało padać, a nad torem regatowym Lagoa w Rio de Janeiro zaświeciło słońce. W jego promieniach błyszczeli biało-czerwoni. Męska wioślarska ósemka ze Zbigniewem Schodowskim z AZS AWF Gorzów w składzie wykonała plan minimum, bez problemu popłynęła do finału A. Bohaterkami dnia są jednak nasze osady kobiece. Dwójka podwójna sięgnęła po złoto, a czwórka podwójna po brąz!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Repasażowy wyścig męskich ósemek nie miał właściwie żadnej historii, po odpadała tylko ostatnia z pięciu osad, a Włosi już po przepłynięciu 500 metrów, czyli jednej czwartej dystansu, mieli dużą stratę do pozostałych rywali. Widać, że reprezentacja, która w ostatniej chwili zastąpiła na igrzyskach zdyskwalifikowanych Rosjan, nie była już w stanie zdążyć z odpowiednią formą na finał A.

Polacy? Razem z nimi czekamy na rozgrywkę medalową w sobotę o godz. 16.24 naszego czasu. Dziś ani na chwilę nie psuli nam nerwów. Na początku płynęli tylko za Amerykanami, potem spadli na trzecie miejsce, aby ostatecznie skończyć wyścig na czwartej pozycji. Mieliśmy prawie 6 sekund przewagi nad Włochami, to była przepaść.

Po wspaniałym finiszu, na którym wyprzedziły Brytyjki, po złoty medal sięgnęła polska dwójka podwójna - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. To jest historyczne, olimpijskie zwycięstwo. Pierwsze w wykonaniu biało-czerwonej osady kobiecej.

Brąz wywalczyła czwórka podwójna w składzie Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Cieciuch. - Na 500 metrów przed metą wierzyłem, że obronią pierwszą pozycję, że będą miały złoto. Szkoda, że osłabły, ale przyjęły najlepszą taktykę - skomentował ten wyścig dla Sport.pl Michał Jeliński z AZS AWF Gorzów, mistrz olimpijski z 2008 r. w Pekinie też w czwórce podwójnej. - Niemki i Holenderki to osady bardziej utytułowane, mocniejsze. Dobrym pomysłem było, żeby ruszyć jak najmocniej, porwać stawkę, spróbować utrzymać prowadzenie. To się nie udało, ale już w trójce miejsce było pewne. Czwarta osada straciła do Polek bardzo dużo.

WYNIKI REPASAŻU ÓSEMEK:

Cztery pierwsze osady awansowały do finału, piąta została sklasyfikowana w igrzyskach na siódmej pozycji. W finale A czekają po eliminacjach Brytyjczycy i Niemcy.

1. USA 5.51,130

2. Holandia 5.52,950

3. Nowa Zelandia 5.56,940

4. Polska 5.59,220

5. Włochy 6.05,120

Komu Rio, temu brawo! Karolina, Paweł, Zbyszek... Nasi olimpijczycy na start!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej