Pięć olimpijskich kół na lewym ramieniu 29-letniego wioślarza AZS AWF Gorzów cały czas przypomina jaki start dla polskiej ósemki jest najważniejszy. W Rio de Janeiro w eliminacjach nie było szarpania, bo do finału wpływała tylko pierwsza osada, a Niemcy są naprawdę mocni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Biało-czerwona wioślarska ósemka dopłynęła do igrzysk olimpijskich po wielkich perypetiach, przepustkę wywalczyła dopiero w ostatniej chwili, kilka miesięcy temu na regatach ostatniej szansy w Lucernie. W tej konkurencji w Rio mamy tylko siedem osad, zaledwie jedna z nich nie znajdzie się w finale, a wszystko zadecyduje się właśnie dopiero w decydującej, zwykle szalonej rozgrywce o medale, gdzie trzeba zachować jak najwięcej sił.

Dzisiejsze dwa przedbiegi skończyły się zwycięsko dla Brytyjczyków i Niemców, ale to nie znaczy, że pozostała piątka jest przegrana. Absolutnie nie. Dlatego nikt dziś się specjalnie nie forsował. Polacy, Amerykanie, Holendrzy, Nowozelandczycy oraz Włosi, którzy w ostatniej chwili zastąpili zdyskwalifikowanych Rosjan, wszelkie siły rzucą w środę od godz. 15 na wyścig repasażowy. Tam cztery najlepsze osady awansują do sobotniego finału, a ktoś niepocieszony zostanie sklasyfikowany na siódmym miejscu. Biało-czerwoni takie rozczarowanie przeżyli cztery lata temu w Londynie, w 2014 r. zostali jednak drugimi wicemistrzami świata. Fachowcy twierdzą, że do startu w Brazylii są znakomicie przygotowani. Nie pozostaje więc nic innego jak za Schodowskiego i spółkę dalej mocno ściskać kciuki!

WYNIKI ELIMINACJI MĘSKICH ÓSEMEK W RIO:

zwycięzcy awans do finału, reszta awans do repasażu

PIERWSZY BIEG:

1. Wielka Brytania 5.34,230

2. Holandia 5.36,160

3. Nowa Zelandia 5.36,280

4. Włochy 5.52,830

DRUGI BIEG:

1. Niemcy 5.38,220

2. USA 5.40,160

3. Polska 5.42.320

Komu Rio, temu brawo! Karolina, Paweł, Zbyszek... Nasi olimpijczycy na start!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej