Pierwszy finał SEC 2016, czyli żużlowych mistrzostw Europy, wygrał w Niemczech Słowak Martin Vaculik, ale tylko punkt za nim był Polak, zawodnik Stali Gorzów Krzysztof Kasprzak. - Mogło być jeszcze lepiej, deszcz storpedował wyścig finałowy, ale nie ma co narzekać, chciałem w tym roku powalczyć o jeden z medali i na razie ten plan udaje mi się realizować. Teraz mierzę w udany występ w Daugavpils - powiedział "Kris".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Za dwójką prowadzących, w klasyfikacji przejściowej Speedway Euro Championship 2016 mamy trzech żużlowców z dziewięcioma punktami - Niemca Kaia Huckenbecka (nie powiększy swojego dorobku, bo startował w Gustrow z tzw. dziką kartą), Janusza Kołodzieja z Unii Tarnów oraz kolejnego żużlowca Stali Przemka Pawlickiego.

- Martin Vaculik zakończył pierwszą rundę SEC w Niemczech z największą liczbą punktów - mówił Amerykanin Sam Ermolenko, żużlowy mistrza świata z 1993 roku, obecnie komentator żużlowy. - Mistrz Europy z 2013 roku musi uwierzyć, że ma wszystko to, czego mu trzeba, nie tylko do utrzymania prowadzenia, ale także do powiększenia przewagi nad rywalami, właśnie w Daugavpils. Nigdy jednak nie możesz lekceważyć żadnego z zawodników przed rozpoczęciem zawodów. W formie jest też Krzysztof Kasprzak, który w Gustrow zdobył 11 punktów, a niedawno sięgnął po złoty medal Drużynowego Pucharu Świata. Polak będzie więc na fali, która może wznieść go na pierwsze miejsce.

W stawce 16 zawodników nie brakuje takich, którzy tor Lokomotivu Daugavpils znają od podszewki. Jednym z nich jest młody, ale również utalentowany Andrzej Lebiediew. Drugim Grigorij Łaguta. - Mieszkałem tutaj trzy lata - mówił z uśmiechem Grisza, wskazując na klubowy budynek Lokomotivu. Do rywalizacji w tegorocznym cyklu dołącza również Joonas Kylmakorpi, który turniej w Niemczech opuścił z powodu kontuzji. - W Daugavpils byliśmy już wielokrotnie i za każdym razem zawody były interesujące. Jesteśmy przekonani, że i tym razem tak będzie - mówili w rozmowie z lokalną telewizją przedstawiciele firmy One Sport, promotora zmagań Speedway Euro Championship, Karol Lejman i Jan Konikiewicz.

Sobotni turniej na Łotwie rozpocznie się o godz. 18. Transmisja w Eurosporcie.

LISTA STARTOWA TURNIEJU SEC W DAUGAVPILS:

1. Anders Thomsen (Dania, numer na plastronie 5), 2. Martin Vaculik (Słowacja, 54), 3. Joonas Kylmakorpi (Szwecja, 610), 4. Hans Andersen (Dania, 34), 5. Krzysztof Kasprzak (Polska, 507), 6. Janusz Kołodziej (Polska, 27), 7. Peter Ljung (Szwecja, 36), 8. Vaclav Milik (Czechy, 13), 9. Maksim Bogdanow (Łotwa, 16), 10. Leon Madsen (Dania, 66), 11. Przemysław Pawlicki (Polska, 59), 12. Emil Sajfutdinow (Rosja, 89), 13. Antonio Lindback (Szwecja, 85), 14. Grigorij Łaguta (Rosja, 7), 15. Andrzej Lebiediew (Łotwa, 29), 16. Nicki Pedersen (Dania, 3). Rezerwowi: Kjastas Puodżuks (Łotwa), Jewgienij Kostygow (Łotwa).

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA SEC 2016: 1. Vaculik -12, 2. Kasprzak - 11, 3. Huckenbeck - 9, 4. Kołodziej - 9, 5. Prz. Pawlicki - 9, 6. Lindback - 8, 7, Lebiediew - 8, 8. Milik - 8, 9. Sajfutdinow - 8, 10. Madsen - 7, 11. Andersen - 7, 12. Pedersen - 7, 13. Thomsen - 6, 14. Ljung - 5, 15, Busch - 4, 16. Covatti - 1.

FINAŁY INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW EUROPY 2016:

6 sierpnia - Daugavpils (Łotwa); 20 sierpnia - Togliatti (Rosja); 17 września - Rybnik.

Nasze wspaniałe złote chłopaki! Najlepsi na świecie także stalowcy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej