Kolejną wygraną gorzowskich żużlowców przypieczętowali zwycięzcy Drużynowego Pucharu Świata Bartek Zmarzlik i Krzysztof Kasprzak, którzy wygrali cztery z pięciu ostatnich wyścigów w meczu z Wrocławiem, solidarnie uzbierali po 12 punktów i bonusie. Stal ostatecznie pokonała mocno stawiającą się Spartę 48:42. - Wiedziałem, że to będzie trudny pojedynek. Co goście mają do stracenia? Muszą szukać drogi do play-off na każdym torze, a mają zawodników z potencjałem - powiedział trener zwycięskiej drużyny Stanisław Chomski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

W pierwszym meczu wrocławian i gorzowian w tym sezonie, na torze w Poznaniu, gdzie Sparta w 2016 roku rozgrywa swoje pojedynki, mieliśmy remis 45:45. Później nasi dzisiejsi rywale stracili przez kontuzję utalentowanego juniora Maksyma Drabika, ale podróżując na "Jancarza", wciąż mieli nadzieję na awans rzutem na taśmę do fazy play-off.

Od początku pojedynku goście pokazywali, że punktów mają zamiar szukać wszędzie, nawet w twierdzy Gorzów. Najpierw Tai Woffinden łatwo pokonał naszych Duńczyków - Nielsa Kristiana Iversena i Michaela Jepsena Jensena. W wyścigu młodzieżowców bez niespodzianki. Na czele jeden ze złotej ekipy z Manchesteru Bartek Zmarzlik, a za nim kolejny stalowiec Adrian Cyfer. Sparta jednak natychmiast odpowiedziała. Maciej Janowski i Tomasz Jędrzejak po pierwszym wirażu byli przed Matejem Zagarem i Przemkiem Pawlickim i bez problemów obronili wygraną 5:1. W 4. biegu mieliśmy na torze drugiego ze zwycięzców Drużynowego Pucharu Świata ze Stali Krzysztofa Kasprzaka, który pewnie wygrał, zażarcie walcząc w pierwszym łuku z Vaclavem Milikiem, a gorzowianie objęli minimalne prowadzenie 13:11.

Po 6. wyścigu nasi kadrowicze zatrzymali się przy bramie parkingowej, a dokładniej Kasprzak chciał na oczach wszystkich kibiców wyjaśnić sobie to, co działo się na torze chwilę wcześniej. "Kris" jest w tym roku specjalistą od chwilowych zatargów z kolegami drużyny. Jak to w żużlu, czasami on kogoś wozi po bandzie, tym razem zablokował go Zmarzlik, przez co Krzysztof miał kłopoty ze złożeniem się w drugi wiraż i spadł na ostatnią pozycję. Potem odzyskał ją, po rewelacyjnych atakach przy krawężniku (na końcu znalazł się Janowski). - Dziś nawet wracaliśmy razem z lotniska, jesteśmy przyjaciółmi i tak pozostanie - powiedział Kasprzak. - Bartek jest ambitnym zawodnikiem, chce wygrywać i ja też. Robimy razem dużo punktów, korzysta z tego drużyna, ale czasami sobie przeszkadzamy na torze. Musimy bardziej na siebie uważać.

Po tym biegu mieliśmy remis 18:18. Zastanawialiśmy się, czy najmłodszy z naszych bohaterów DPŚ nie jest trochę zmęczony po zawodach o najwyższym stopniu trudności i męczącej podróży, bo w domu nie zwykł gubić punktów. Wpływ na jazdę stalowców miał jednak inny tor niż zwykle, mniej polewany. Była groźba deszczu i nad stadionem faktycznie wisiały ciemne chmury, dlatego dłuższe przerwy zostały pozmieniane tak, aby jak najszybciej odjechać regulaminowe 8. wyścigów. - W końcu deszczyk zaczął padać, ale nie jakoś intensywnie i w ten sposób mieliśmy naturalne roszenie - stwierdził trener Stanisław Chomski. - To wpłynęło na naszą skuteczność i ostateczne zwycięstwo, choć Matej Zagar czy przede wszystkim Przemek Pawlicki [ledwie 1 pkt w trzech startach] bardzo się dziś męczyli. Taki jest ten sport i do derbowego starcia [poniedziałek 15 sierpnia] łatwiej nie będzie. Teraz miałem czterech ludzi zaangażowanych w DPŚ, dalej niektórych czeka istny maraton startów. Nic tu nie wymyślisz, gdy żużlowcy ścigają się w piątek, sobotę i niedzielę, a mecz z Falubazem masz w poniedziałek. Może choć przed decydującymi starciami w play-off będziemy mieli mniej takich rozterek.

GORZÓW - WROCŁAW:

1. wyścig - 3:3 - Woffinden, Iversen, Jensen, Woźniak;

2. wyścig - 5:1 (8:4) - Zmarzlik, Cyfer, Dróżdż, Gała (d);

3. wyścig - 1:5 (9:9) - Janowski, Jędrzejak, Zagar, Pawlicki;

4. wyścig - 4:2 (13:11) - Kasprzak, Milik, Cyfer, Dróżdż;

5. wyścig - 2:4 (15:15) - Woźniak, Zagar, Woffinden, Pawlicki;

6. wyścig - 3:3 (18:18) - Jędrzejak, Zmarzlik, Kasprzak, Janowski;

7. wyścig - 4:2 (22:20) - Iversen, Milik, Jensen, Gała (d);

8. wyścig - 2:4 (24:24) - Woffinden, Kasprzak, Woźniak, Cyfer;

9. wyścig - 5:1 (29:25) - Iversen, Jensen, Janowski, Jędrzejak;

10. wyścig - 3:3 (32:28) - Milik, Zagar, Zmarzlik, Dróżdż;

11. wyścig - 3:3 (35:31) - Kasprzak, Woźniak, Janowski, Jensen;

12. wyścig - 4:2 (39:33) - Zmarzlik, Woffinden, Pawlicki, Gała (d);

13. wyścig - 1:5 (40:38) - Milik, Jędrzejak, Iversen, Zagar (d);

14. wyścig - 5:1 (45:39) - Zmarzlik, Zagar, Jędrzejak, Woźniak;

15. wyścig - 3:3 (48:42) - Kasprzak, Milik, Woffinden, Iversen.

STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 48:42

Pierwszy mecz zakończył się remisem 45:45. Punkt bonusowy dla Gorzowa.

STAL: Niels Kristian Iversen 9 (2,3,3,1,0), Michael Jepsen Jensen 4+2 bonusy (1,1,2,0), Przemysław Pawlicki 1 (0,0,-,1,-), Matej Zagar 7+1 (1,2,2,d,2), Krzysztof Kasprzak 12+1 (3,1,2,3,3), Bartosz Zmarzlik 12+1 (3,2,1,3,3), Adrian Cyfer 3+1 (2,1,0).

SPARTA: Tai Woffinden 10+1 bonus (3,1,3,2,1), Szymon Woźniak 6 (0,3,1,2,0), Maciej Janowski 5+1 (3,0,1,1), Tomasz Jędrzejak 8+2 (2,3,0,2,1), Vaclav Milik 12 (2,2,3,3,2), Adrian Gała 0 (d,d,d), Damian Dróżdż 1 (1,0,0).

WYNIKI Z 11. KOLEJKI:

Stal Gorzów - Betard Sparta Wrocław 48:42 (bonus dla Stali), MrGarden GKM Grudziądz - ROW Rybnik 54:36 (bonus dla ROW), Unia Tarnów - Get Well Toruń 31:58 (bonus dla Get Well). Mecz Fogo Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra został przełożony z powodu deszczu.

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

12. KOLEJKA:

piątek 5 sierpnia:

godz. 19.30 nSport+ Falubaz Zielona Góra - MrGarden GKM Grudziądz

niedziela 7 sierpnia:

godz. 17 nSport+ ROW Rybnik - Fogo Unia Leszno

godz. 17 Betard Sparta Wrocław - Unia Tarnów

godz. 19.30 nSport+ Get Well Toruń - Stal Gorzów

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej