W sobotę 23 lipca w duńskim Vojens rozpoczną się decydujące zmagania w żużlowym Drużynowym Pucharze Świata 2016. Złota bronią Szwedzi. Polacy przed rokiem przegrali jeszcze z Duńczykami i zabrali brązowe medale. Znamy już skład biało-czerwonych na półfinałowy turniej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Trener Marek Cieślak wybrał dokładnie tych zawodników, jakich typowaliśmy po ostatnim turnieju Grand Prix w Cardiff, gdzie wszyscy Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony. Do Macieja Janowskiego (będzie kapitanem), Bartka Zmarzlika i Piotra Pawlickiego dołączył nowy indywidualny mistrz kraju Patryk Dudek. "Wschodzące gwiazdy" - tak piszą o naszych w Europie. Średnia wieku tej czwórki to 23 lata. Od tego sezonu każda z ekip może mieć też rezerwowego, musi to być młodzieżowiec. Cieślak postawił na niespełna 21-letniego Krystiana Pieszczka. To nie jest jednak typowa rezerwa, a raczej zawodnik oczekujący, którzy może wkroczyć do akcji wyłącznie na wypadek kontuzji kogoś z podstawowej czwórki.

- Dotarła do mnie super wiadomość, znalazłem się w składzie reprezentacji Polski na półfinał Drużynowego Pucharu Świata, który odbędzie się w Vojens - napisał do swoich fanów Zmarzlik, żużlowiec Stali Gorzów. - Mamy bardzo młodą drużynę, ale bardzo ambitną i głodną sukcesów. Po raz kolejny proszę o wsparcie! Jedziemy dla Polski!

Zmarzlik zrobił sobie dziś pauzę od ligi szwedzkiej. Nasz młody zawodnik dwa razy leżał w Cardiff, nieco się poobijał i dlatego postanowił znaleźć kilka dni na odpoczynek i regenerację. Do ścigania wróci na kolejny mecz Elitserien, zaplanowany na 19 lipca, a potem już walka w DPŚ.

Władze Polskiego Związku Motorowego ustaliły premie o jakie powalczą polscy żużlowcy. Nagroda za złota została w porównaniu z poprzednimi latami podwojona - do wygrania jest 100 tys. zł. Za srebro drużyna otrzyma 40 tys., a za brąz 30 tys.

Nowy menadżer Duńczyków, legendarny Hans Nielsen, postawił na dwóch stalowców - Nielsa Kristiana Iversena i Michaela Jepsena Jensena. W składzie gospodarzy półfinału zabrakło miejsca dla Nicki Pedersena.

"Puk" Iversen na za sobą ciężkie dni, fatalnie wypadł w Cardiff (ledwie 3 pkt). Podczas wczorajszego, telewizyjnego meczu ligi angielskiej pokazywał... gąbkę, którą znalazł w swoim baku. - Czy ktoś ma mi coś do powiedzenia? - pytał Duńczyk. Nie dowiemy się jaki to miało wpływ na jego wynik, choć komentator Sky Sports Chris Louis przekonywał, że jeśli w ogóle, to bardzo niewielki.

Podczas starcia Coventry z King's Lynn (46:47) zamarliśmy w czasie pierwszej odsłony 15. wyścigu, gdzie leżeli Iversen i także Krzysztof Kasprzak, który ominął "Puka", ale nie zmieścił się w wirażu. Na szczęście skończyło się na potłuczeniach. Kasprzak zdobył dla Coventry 13+1 (2,2,3,3,3), a Iversen dla King's Lynn 12 (3,3,3,1,2,w).

SKŁADY NA PÓŁFINAŁ W VOJENS:

Rosja (czerwone kaski): 1. Grigorij Łaguta, 2. Emil Sajfutdinow (kapitan), 3. Andriej Kudriaszow, 4. Artiom Łaguta, rezerwowy Wiktor Kułakow, menadżer Andriej Sawin.

Polska (niebieskie kaski): 1. Maciej Janowski (kapitan), 2. Patryk Dudek, 3. Piotr Pawlicki, 4. Bartosz Zmarzlik, rezerwowy Krystian Pieszczek, menadżer Marek Cieślak.

Czechy (białe kaski): 1. Josef Franc, 2. Matej Kus, 3. Eduard Krcmar, 4. Vaclav Milik (kapitan), rezerwowy Zdenek Holub, menadżer Milan Spinka.

Dania (żółte kaski): 1. Kenneth Bjerre, 2. Leon Madsen, 3. Michael Jepsen Jensen, 4. Niels Kristian Iversen (kapitan), rezerwowy Frederik Jakobsen, menadżer Hans Nielsen.

MONSTER ENERGY DRUŻYNOWY PUCHAR ŚWIATA 2016:

sobota 23 lipca, Vojens (Dania) - pierwszy półfinał: Polska, Dania, Czechy, Rosja;

wtorek 26 lipca, Vastervik (Szwecja) - drugi półfinał: Australia, USA, Szwecja, Niemcy;

piątek 29 lipca Manchester (Wielka Brytania) - baraż: drugie i trzecie drużyny z półfinałów;

sobota 30 lipca, Manchester (Wielka Brytania) - wielki finał: Wielka Brytania, zwycięzcy obu półfinałów i barażu.

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2016: 1. Hancock - 66, 2. Woffinden - 63, 3. Doyle - 54, 4. Lindback - 53, 5. Janowski - 52, 6. Zmarzlik - 51, 7. Holder - 50, 8. Zagar - 39, 9. Kildemand - 38, 10. Pedersen - 37, 11. Jonsson - 37, 12. Pawlicki - 37, 13. Lindgren - 34, 14. Iversen - 33, 15. Harris - 21.

GRAND PRIX 2016:

13 sierpnia - GP Szwecji, Malilla; 27 sierpnia - GP Polski, Gorzów; 10 września - GP Niemiec, Teterow; 24 września - GP Szwecji, Sztokholm; 1 października - GP Polski, Toruń; 22 października - GP Australii, Melbourne.

Brawo Bartek! Żużlowiec Stali Gorzów na podium w kultowym Cardiff!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej