Na boisku się nie udało. Aby pozostać w zreformowanej, pomniejszonej z ośmiu do czterech grup trzeciej lidze, trzeba było skończyć ostatni sezon na co najmniej siódmym miejscu. Stilon był dziewiąty, ale... - Cały czas docierały do nas sygnały, że nie wszyscy są gotowi na nowe realia. Nasza sytuacja też nie jest łatwa, bo rozpoczęliśmy już szyć zespół na miarę czwartej ligi. Co teraz? Najpierw czekamy do piątku na oficjalną informację, czy faktycznie chcą nas na wyższym poziomie - powiedział Mariusz Stanisławski, prezes gorzowskiego klubu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

- Plan udał się połowicznie, w końcówce minęliśmy tylko rezerwy Zagłębia Lubin. Mamy dziewiąte miejsce, które nie gwarantuje utrzymania, ale może nie wszystko stracone? Teraz każdy musi być gotowy na nową trzecią ligę organizacyjnie. Zobaczymy, co się w następnych tygodniach wydarzy. Osobiście nie dopuszczam do siebie myśli o spadku, plan przygotowań układam tak, jakbyśmy mieli dalej walczyć wyżej - mówił trener Stilonu Adam Gołubowski. Szkoleniowiec przyszedł do Gorzowa w czasie drugiej rundy i zrobił tak dobre wrażenie, że już zapadła decyzja o przedłużeniu z nim kontraktu, nawet na czwartą ligę.

Spadku być nie musi przez fatalną sytuację drużyny z Wałbrzycha. Górnik wygrał ostatni sezon, przegrał baraże o drugą ligę z Polonią Warszawa i nawet do 30 czerwca zgłosił się do nowej trzeciej ligi. Z klubu zaczęli jednak masowo odchodzić zawodnicy, którzy przestali już wierzyć w cud i nagłą poprawę sytuacji finansowej. Na dziś zapowiada się, że wałbrzyszanie wylądują w klasie okręgowej.

Miejsce po Górniku - te zmiany mają być oficjalnie zatwierdzone w piątek - według tabeli należy się ósmej Formacji Port 2000 Mostki, ale ta ekipa nie ma zamiaru starać się o licencję. Następny w kolejce jest więc Stilon, a to wcale nie musi być koniec zmian. Słychać, że duże problemy ma także beniaminek z Kowar i może on ustąpić miejsca rezerwom Zagłębia.

- Podsumowaliśmy poprzedni sezon, wyciągnęliśmy wnioski - opowiadał prezes Stilonu Mariusz Stanisławski. - Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na dalszą współpracę z trenerem Gołubowskim. Z perspektywy czasu tej zmiany powinniśmy dokonać wcześniej, ale teraz każdy może być mądry. Strasznie trapiły nas kontuzje, właściwie żadnego meczu nie zagraliśmy w pełnym składzie, a czasami brakowało nawet siedmiu ludzi z podstawowego składu, to nakazuje większy monitoring zawodników, choć złamań nie da się przewidzieć. Wyszło też, że piłka to najbardziej nieprzewidywalna z gier. Można cały mecz atakować, a rywal raz przedostanie się na twoją połowę i zabierze ci wszystko. My niestety z rywalami z dołu tabeli straciliśmy zbyt wiele punktów, a przecież do utrzymania bez żadnej pomocy zabrakło nam ledwie trzech "oczek". Zresztą słowo spadek brzmi groźnie, ale pamiętajmy, że my znaleźliśmy się w połowie tabeli. Dopiero przekonamy się, czy ta reorganizacja coś zmieni, a nie tylko dostarczy problemów klubom, z których część będzie się martwić o finanse, bo koszty radykalnie wzrosną, a niektóre znikną w czwartoligowej otchłani.

Jaką decyzję podejmą stilonowcy, podniosą trzecioligową rękawicę? - Trudna sprawa, nie jest tajemnicą, że chodzi głównie o finanse, bo skład bardzo się nie zmienił, ale rozmowy toczyliśmy już pod kątem czwartej ligi. Na tym poziomie nie mogliśmy starać się o pieniądze z miasta i nie wystartowaliśmy do konkursu na drugie półrocze. Mam nadzieję, że jeśli zdecydujemy się na podjęcie o wiele poważniejszego wyzwania, to także władze Gorzowa podejdą do tego ze zrozumieniem. Najpierw czekamy na oficjalną decyzję, gdzie ostatecznie możemy zagrać, mamy to wiedzieć w piątek i wtedy szybko też zdecydujemy, co dalej. Na pewno w sobotę 16 lipca o godzinie 18 zapraszamy kibiców na rundę wstępną Pucharu Polski. Przeciwnika mamy mocnego, pierwszoligowca z Siedlec - zakończył Stanisławski.

PLANOWANE LETNIE GRY STILONU:

wtorek 12 lipca, godz. 17.30: Stilon Gorzów - Błękitni Stargard (II liga);

sobota 16 lipca, godz. 18: runda wstępna Pucharu Polski Stilon - Pogoń Siedlce (I liga);

niedziela 17 lipca: Stilon - Warta Międzychód (IV liga)

wtorek 19 lipca, godz. 18: Stilon - Vineta Wolin (III liga)

sobota 23 lipca: wolny termin, przeciwnik do ustalenia pod warunkiem, że nie zagramy z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w kolejnej rundzie Pucharu Polski

wtorek 26 lipca: dwa mecze Stilon - CLJ Bałtyk Koszalin, Stilon - Bałtyk Koszalin (IV liga)

sobota 30 lipca: Stilon - Elana Toruń (III liga)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej