Pięć osad wystartowało w konkurencji wioślarskich ósemek podczas ostatniego w tym sezonie Pucharu Świata w Poznaniu. Ta rywalizacja szczególnie nas interesuje, bo do igrzysk w Rio de Janeiro płynie w niej m.in. Zbigniew Schodowski z AZS AWF Gorzów. Polacy na Malcie wyprzedzili tylko Białorusinów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Tak samo było w wyścigu pokazowym, o rozstawienie torów w finale i w samej rywalizacji o poszczególne miejsca w Pucharze Świata. Biało-czerwona ósemka za każdym razem pewnie wygrywała z Białorusią, ale do mety przypływała za Nową Zelandią, Brytyjczykami i Niemcami. Teraz przed wszystkimi osadami prosta droga do Rio. Tam złotego medalu będą bronili wioślarze niemieccy. Cztery lata temu w Londynie drudzy byli Kanadyjczycy, brązowe medale zdobyła osada Wielkiej Brytanii. Polacy odpadli w repesażach, zajęli pierwsze miejsce w finale B, a więc ostatecznie zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji. W tym roku rzutem na taśmę, podczas ostatnich kwalifikacji w Brazylii, wywalczyli przepustki do Brazylii.

W sumie w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zobaczymy osiem polskich osad wioślarskich, które będą rywalizować w Brazylii od 6 do 13 sierpnia.

W Poznaniu ósemka płynęła w składzie: Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Mikołaj Burda (RTW Lotto Bydgostia), Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, sternik Daniel Trojanowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz).

FINAŁ ÓSEMEK PODCZAS PUCHARU ŚWIATA W POZNANIU:

1. Niemcy 5.22,60

2. Wielka Brytania 5.23,23

3. Nowa Zelandia 5.29,73

4. Polska 5.32,37

5. Białoruś 5.40,79

Panowie dali radę! Piękna gorzowska wioślarska seria będzie kontynuowana!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej