Wkraczamy jako Stal Gorzów do wielkiego świata futbolowego, w którym jest już ponad 100 polskich drużyn. Debiutujemy w jedenastoosobowej, tej najważniejszej odmianie naszej gry, ale wcale nie czujemy się tutaj kopciuszkiem. Do końca nie wiemy, co nas czeka, jak jest różnica między PLFA 8 a PLFA II. W rozgrywkach ósemek dwa razy zdobyliśmy srebrny medal. Zrobimy wszystko, aby w historycznym starciu na wyższym poziomie pokonać Dragons Zielona Góra - powiedział trener naszej drużyny Emil Mikuła. Mecz futbolu amerykańskiego Stal - Dragons na stadionie im. Edwarda Jancarza w niedzielę o godz. 15.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

O zgłoszeniu się na trzecim poziom Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (wyżej jest Topliga i PLFA I) stalowcy myśleli już przed poprzednim sezonem, ostatecznie zostali w PLFA 8. - Minimalna liczba graczy to 22, nas było 25, ale myśleliśmy, że to za mało, a bez większego komfortu kadrowego w roli beniaminka byłoby nam startować znacznie trudniej - opowiadał Emil Mikuła. - W pewnym momencie okazało się, że mamy nawet około 40 graczy, zyskaliśmy przez to dodatkowy czas, aby jeszcze mocniej przygotować się do rywalizacji jedenastoosobowej.

Kluczem w tych rozgrywkach jest jak najsilniejsza formacja obronna. Tu gorzowianie dokonali wzmocnień nawet zagranicznych. Z Ukrainy na niedzielny pojedynek dojeżdżali Jarosław Smirnow i Siergiej Owczarenko. Ze Szczecina młodzi, ale już otrzaskani w PLFA gracze Cougars - Patryk Rodzik i Adam Kozakiewicz. - Od pierwszego treningu nowi gracze nie tylko dodają nam jakości, ale również edukują innych - opowiadał trener Stali. - Zapłaciliśmy za ich transfery, zgłoszenia i tyle. Tutaj grają sami pasjonaci futbolu amerykańskiego. Dlatego specyficzne są też nasze przygotowania, bo najbardziej intensywne mamy weekendy, gdy nasi zawodnicy zjeżdżają z różnych stron nawet nie Polski, a Europy. W ostatnim miesiącu już widziałem, że za chwilę rusza liga, bo frekwencja błyskawicznie rosła.

Stal zaczyna sezon od derbowego meczu z Dragons Zielona Góra, mocnym rywalem, który rok temu zaszedł wysoko w play-off. - Myślę, że dziś Dragons są nieco słabsi niż w poprzednim, bardzo udanym dla nich sezonie - stwierdził Mikuła. - Niektórych graczy wyeliminowały kontuzje, nie mają wzmocnień z Niemiec. Mimo wszystko wciąż jednak trzeba tę ekipę doceniać i na pewno na początek czeka nas duże wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że nie stoimy na straconej pozycji, choć przeskok między PLFA 8 a PLFA II trochę jest dla nas zagadką. Od momentu, gdy zaczęliśmy trenować futbol, każdy z nas myślał o tym, aby zagrać z zielonogórzanami w barwach Gorzowa w jakiejś poważniejszej lidze. Ten wielki dzień właśnie nadchodzi.

- Zaczynamy od futbolowych derbów, ale przede wszystkim liczę, że mecze futbolistów to będzie na stadionie im. Edwarda Jancarza do fajnego, rodzinnego pikniku, miłego spędzenia popołudnia przy ciekawym wydarzeniu sportowym - mówił prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. - Biję brawo Emilowi Mikule, bo właśnie dzięki takim pozytywnym i niezwykle zaangażowanym ludziom jak on jesteśmy z futbolistami w tym miejscu, możemy zapowiadać grę już w PLFA II. Myślimy nie tylko o pierwszym zespole, ale również o szkoleniu najmłodszych. Elementami futbolu dzieciaki w USA bawią się nawet w przedszkolu, my też chcielibyśmy coś takiego u nas zaszczepić u najmłodszych.

MECZE FUTBOLISTÓW STALI GORZÓW W SEZONIE ZASADNICZYM:

niedziela 19 czerwca, godz. 15: Stal - Dragons Zielona Góra (stadion im. Edwarda Jancarza)

9 lipca: Patrioci Poznań - Stal

13 sierpnia: Panthers B Wrocław - Stal

4 września: Stal - Kozły B Poznań

11 września: Dragons Zielona Góra - Stal

18 września: Stal - Patrioci Poznań

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej