Polska reprezentacja kajakowa, którą dowodził gorzowski trener Marek Zachara, podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Portugalii zdobyła 18 złotych medali, 2 srebrne i 1 brązowy. Bohaterami biało-czerwonej kadry byli m.in. Anna Puławska i Wiktor Głazunow z AZS AWG Gorzów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

W Montemor w Portugalii w 7. Akademickich Mistrzostwach Świata wzięło udział 160 zawodniczek i zawodników z 18 krajów, 14 europejskich oraz z Australii, Chin, Japonii i Korei.

20-latka Anna Puławska przeniosła się zimą na gorzowską sportową uczelnię z Mrągowa. - Cała przyszłość przed nią, jest jedną z tych, które bardzo mocno naciskają najlepsze z niezwykle silnej kadry kajakarek - opowiadał trener Marek Zachara. - Ania trenuje z tą grupą i już teraz wcale od niej nie odstaje.

Do Rio de Janeiro jeszcze polecą inne, a Puławska na razie z fajnym skutkiem walczy o inne, też prestiżowe sukcesy. W AMS sięgnęła po cztery złote medale. Wygrywała w kajakowych jedynkach na 500 m, w K-2 na 200 m oraz w K-4 na 200 i 500 m.

Również cztery razy na najwyższym stopniu podium stawał 23-latek Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz AZS AWF wygrywał w C-1 na 500 m, C-2 na 500 i 1000 m oraz w C-4 na 200 m.

Nasz drugi obok Karoliny Nai olimpijczyk Paweł Kaczmarek został w Portugalii po zawodach Pucharu Świata i w kajakowym sprincie na 200 m przegrał tylko z Włochem Michelem Bertolinim. Po złoto w Mentomero sięgnął w czwórce na tym samym dystansie. Ze złotymi medalami wracają też dwaj kanadyjkarze AZS AWF - 20-latek Grzegorz Bryński (C-4 na 1 km) oraz o trzy lata starszy Joshua Drojetzki (C-4 na 500 m). W tych dwóch ostatnich, kanadyjkowych konkurencjach rozgrywano wyłącznie finały, w których wystartowały jedynie po trzy osady.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej