To było naprawdę bardzo trudne wyzwanie, a oni jak prawdziwi twardziele podjęli rękawicę i za to mają piękną nagrodę - przepustkę do Rio de Janeiro. Polska wioślarska ósemka, ze Zbigniewem Schodowskim z AZS AWF Gorzów w składzie, wystartuje w igrzyskach olimpijskich!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Gorzowski AZS AWF od 1992 roku ma przynajmniej jednego wioślarza na igrzyskach olimpijskich i ta świetna tradycja będzie kontynuowana. Nasi reprezentanci zapisywali się złotymi zgłoskami w historii swojej dyscypliny, Tomasz Kucharski i Michał Jeliński przywieźli aż trzy złote medale.

Nie udało się podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata, nie było medalu w niedawnych mistrzostwach Europy, nawet w wyścigu o miejsca, już w niedzielę w Lucernie, Polacy walczący w ósemce zajęli przedostatnie, czwarte miejsce. Siłą rzeczy faworytów wskazywano gdzie indziej. Byli tacy, którzy w biało-czerwonych wciąż wierzyli, ale trzeba przyznać, że nie była to grupa zbyt liczna. Oni jednak to zrobili! Prowadzili w dzisiejszym wyścigu o dwie olimpijskie przepustki od startu. Nie przeliczyli się z siłami, bo po pokonaniu 1,5 km ciągle byli na czele stawki, mieli nad pozostałymi półtorej sekundy przewagi. Ostatnia "pięćsetka" była jednak dramatyczna. Skutecznie zaatakowali Amerykanie. Z Włochami wygraliśmy o 36 setnych sekundy... Mamy nominacje do Rio i teraz trzeba iść za ciosem! Wielkie gratulacje!

Polacy płynęli w składzie: Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski (wszyscy CWZS Zawisza Bydgoszcz), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Daniel Trojanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

W sumie w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zobaczymy osiem polskich osad wioślarskich, które będą rywalizować w Brazylii od 6 do 13 sierpnia.

KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE ÓSEMEK W LUCERNIE (awans dwie najlepsze osady):

1. USA 5.29,160

2. Polska 5.29,620

3. Włochy 5.29,980

4. Australia 5.33,570

5. Hiszpania 5.48,030

73 dni do igrzysk w Rio, a już jest powód, aby się uśmiechnąć [ZDJĘCIA]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej