Na 275,5-metrowym torze, dłuższym i szerszym od zeszłorocznego, odbył się w Warszawie specjalny z udziałem zaplecza kadry narodowej juniorów. - To prawdziwa bajka w porównaniu z poprzednim sezonem. Dobrą decyzją było przesunięcie zawodów o miesiąc w stosunku do roku ubiegłego. Dzięki temu, że jest teraz cieplej można było przygotować dobry tor - przyznał Zenon Plech.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

W najbliższą sobotę na Stadionie Narodowym odbędzie się druga runda żużlowego cyklu Grand Prix 2016, a w niedzielę mecz Polska - Reszta Świata. - Nie ma obaw, że tor może nie wytrzymać ścigania dzień po dniu. Ten obiekt na pierwszy rzut oka nie przypomina czasowej nawierzchni, ale stałą. Już nie mogę doczekać się ścigania. Zapowiadają się wielkie zawody - powiedział Zenon Plech, wychowanek Stali Gorzów, była gwiazda biało-czerwonej reprezentacji.

- Grand Prix w Warszawie wygra Bartek Zmarzlik lub Nicki Pedersen - wytypował Zbigniew Boniek, szef PZPN i kibic żużla. - Będę ściskał kciuki za wszystkich Polaków, ale stawiam właśnie na Zmarzlika. Jest bardzo szybki na starcie, a to może być klucz do sukcesu. Nawet w Krsko, jak sam powiedział, popełniając dziecinne błędy, otarł się o półfinał. Jeżeli je wyeliminuje, w co wierzę, to co dopiero będzie w Warszawie. Jeżeli natomiast chodzi o Pedersena to podziwiam jego logistykę. Pod tym względem jest najlepszy na świecie.

- Geometria toru jest bardzo dobra, pozwala na walkę przy bandzie i ataki przy krawężniku. Jeździło się naprawdę przyjemnie, miałem kilka okazji do wyprzedzania i nie mogę narzekać - mówił Krystian Pieszczek, jeden z juniorów, który miał okazję już pościgać się na Stadionie Narodowym. - Materiał dobrze odsypywał się na zewnętrzną i mogłem przez to wyprzedzić kilku rywali - dodał Damian Dróżdż. Rafał Karczmarz ze Stali Gorzów zdobył 5 pkt w sześciu startach. Młodzieżowcy po poniedziałkowej próbie w stolicy, we wtorek przenieśli się na towarzyskie zawody zaplecza kadry do Piły. Tam Karczmarz zajął trzecie miejsce.

W sobotnim turnieju GP oprócz Zmarzlika zobaczymy jeszcze trójkę Polaków - Macieja Janowskiego, Piotra Pawlickiego i startującego z tzw. dziką kartą Patryka Dudka. Leczącego kontuzję Jarosława Hampela ponownie zastąpi Szwed Fredrik Lindgren. W stawce mamy też obcokrajowców Stali - Nielsa Kristiana Iversena i Mateja Zagara. Zmarzlik i "Puk" Iversen pojadą również w niedzielnym meczu Polska - Reszta Świata.

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2016: 1. Kildemand - 15, 2. Holder - 14, 3. Doyle - 13, 4. Woffinden - 10, 5. Hancock - 10, 6. Pedersen - 10, 7. Janowski - 10, 8. Lindback - 10, 9. Iversen - 8, 10. Zmarzlik - 8, 11. Pawlicki - 8, 12. Lindgren - 7, 13. Jonsson - 6, 14. Zagar - 4, 15. Harris - 3.

GRAND PRIX 2016:

14 maja - GP Polski, Warszawa; 11 czerwca - GP Danii, Horsens; 25 czerwca - GP Czech, Praga; 9 lipca - GP Wielkiej Brytanii, Cardiff; 13 sierpnia - GP Szwecji, Malilla; 27 sierpnia - GP Polski, Gorzów; 10 września - GP Niemiec, Teterow; 24 września - GP Szwecji, Sztokholm; 1 października - GP Polski, Toruń; 22 października - GP Australii, Melbourne.

MONSTER ENERGY DRUŻYNOWY PUCHAR ŚWIATA 2016:

sobota 23 lipca, Vojens (Dania) - pierwszy półfinał: Polska, Dania, Czechy, Rosja; wtorek 26 lipca, Vastervik (Szwecja) - drugi półfinał: Australia, USA, Szwecja, zwycięzca kwalifikacji; piątek 29 lipca Manchester (Wielka Brytania) - baraż: drugie i trzecie drużyny z półfinałów; sobota 30 lipca, Manchester (Wielka Brytania) - wielki finał: Wielka Brytania, zwycięzcy obu półfinałów i barażu.

POLSKA - RESZTA ŚWIATA

Niedziela 15 maja, godz. 14, Stadion Narodowy w Warszawie, bezpośrednia transmisja w TVP 1

RESZTA ŚWIATA: 1. Grigorij Łaguta, 2. Antonio Lindback, 3. Jason Doyle, 4. Martin Vaculik, 5. Niels Kristian Iversen, 6. Peter Kildemand.

POLSKA: 1. Maciej Janowski, 2. Piotr Pawlicki, 3. Patryk Dudek, 4. Paweł Przedpełski, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Maksym Drabik.

Narodziny żużlowej gwiazdy. "Chcę napisać w Stali swoją, głośną historię"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej