Finał Złotego Kasku ostatecznie dziś pojechał i został zaliczony po trzech seriach. Na więcej znów nie pozwoliła pogoda, w Tarnowie zaczęło lać. Wygrał kompletny Patryk Dudek z Falubazu Zielona Góra, a po jednym punkcie stracili Bartek Zmarzlik ze Stali Gorzów i przedstawiciel gospodarzy Janusz Kołodziej. Wiadomo już kiedy stalowcy znów spróbują odjechać mecz ligowy na tarnowskim torze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Aura krzyżowała też plany uczestników finału krajowych eliminacji do indywidualnych mistrzostw Europy juniorów. Ostatecznie ten turniej został przeniesiony z Krosna do Gorzowa. Odbędzie się na "Jancarzu" w środę 4 maja o godz. 17, a wystąpi w nim m.in. Rafał Karczmarz ze Stali. Awans do europejskiej rywalizacji uzyska pięciu czołowych zawodników z gorzowskiej imprezy, a jednego nominuje GKSŻ.

Być może już wkrótce swoje żużlowe kariery w takich zawodach rozpoczną nowi gorzowscy zawodnicy, którzy właśnie pomyślnie przeszli egzaminy na torze w Opolu. Do Stali dołączyli Alan Szczotka i Marcel Studziński z rocznika 2001 oraz o rok starszy Hubert Czerniawski.

W Tarnowie w 3. wyścigu późniejszy zwycięzca Patryk Dudek kolejny raz w tym sezonie uczestniczył w krasie - potrącił go kolega z Falubazu Krystian Pieszczek. Dudek wygrał jednak powtórkę i pewnie dwa kolejne wyścigi. Bartek Zmarzlik uległ Maksymowi Drabikowi, a jako jedyny pokonał Janusza Kołodzieja. - W drugim starcie nieco przekombinowałem ze zmianami w motocyklu i byłem wolniejszy, ale nie ma tego złego, znów mam nauczkę na przyszłość - stwierdził młody stalowiec. - Szkoda, że te zawody nie pojechały dalej, bo w czwartej serii miałem się zmierzyć z Patrykiem. Z deszczem jednak nie wygramy. Oby to już były ostatnie opady i nasze perypetie w tym sezonie.

Zmarzlik i czwarty, również szybki Krzysztof Kasprzak, wywalczyli prawo startu w eliminacjach do Grand Prix 2017 oraz do indywidualnych mistrzostw Europy 2016. Bartek zrezygnował jednak z walki o SEC i dzięki temu załapał się tam trzeci ze stalowców Przemysław Pawlicki, który w finale Złotego Kasku uzbierał 4 pkt i znalazł się w drugiej części stawki.

1. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) 9 (3,3,3)

2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 8 (3,2,3)

3. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) 8 (3,3,2)

4. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) 7 (2,2,3)

5. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław) 5 (2,3,0)

6. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno) 5 (3,0,2)

7. Krzysztof Buczkowski (MrGarden GKM Grudziądz) 5 (1,1,3)

8. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław) 4 (1,3,0)

9. Michał Szczepaniak (Polonia Piła) 4 (0,2,2)

10-12. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 4 (2,1,1)

10-12. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) 4 (2,1,1)

10-12. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów) 4 (1,2,1)

13. Damian Baliński (ROW Rybnik) 2 (0,d,2)

14. Mateusz Szczepaniak (Wanda Kraków) 2 (1,1,0)

15. Norbert Kościuch (Polonia Piła) 1 (0,0,1)

16. Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra) 0 (w,0,0)

12 czerwca: Polska - Irlandia Północna oraz Unia Tarnów - Stal Gorzów

Czy to jest dobry pomysł kazać żużlowcom rywalizować o kibiców, którzy pewnie będą musieli wybierać między pierwszym meczem Polaków na Euro 2016, a zaległymi spotkaniami PGE Ekstraligi? Na 12 czerwca zostały wyznaczone pojedynki ROW Rybnik - Get Well Toruń (zaległy z 1. serii) i dziś Unia Tarnów - Stal Gorzów. Mecz żółto-niebieskich w ramach 3. kolejki miał odbyć się w ostatnią niedzielę, ale w Tarnowie padało, nie było szans na ściganie.

Stalowcy wracają do rywalizacji w ekstraklasie 1 maja. Zmierzą się w Poznaniu ze Spartą Wrocław.

PROGRAM 4. KOLEJKI:

niedziela 1 maja:

godz. 17 nSport+ Betard Sparta Wrocław - Stal Gorzów

godz. 17 Get Well Toruń - Unia Tarnów

godz. 19.30 nSport+ Falubaz Zielona Góra - Fogo Unia Leszno

godz. 19.30 ROW Rybnik - MrGarden GKM Grudziądz

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

ZALEGŁY MECZ 1. KOLEJKI:

piątek 6 maja:

godz. 19.30 nSport+ Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław

PROGRAM 5. KOLEJKI:

niedziela 8 maja:

godz. 17 nSport+ MrGarden GKM Grudziądz - Falubaz Zielona Góra

godz. 17 Fogo Unia Leszno - ROW Rybnik

godz. 19.30 nSport+ Stal Gorzów - Get Well Toruń

godz. 19.30 Unia Tarnów - Betard Sparta Wrocław

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej