Speedway Ekstraliga zapytała przedstawicieli klubów żużlowych, kto w sezonie 2016 awansuje do czołowej czwórki. W play-off Stali Gorzów nie widzi tylko Piotr Żyto, trener ROW Rybnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowski sport i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

Oto typy przedstawicieli klubów żużlowej ekstraklasy.

Stanisław Chomski, trener Stali Gorzów: - Stal, Falubaz, Get Well i Fogo Unia. Cała czwórka ma składy, które predysponują do play-off. Siłą Stali jest wyrównany skład i para juniorów. W Lesznie jest silna formacja seniorów i wbrew pozorom juniorzy, którzy u siebie potrafią jechać. Get Well najbardziej zmienił skład i to zdecydowanie na plus. Doszło dwóch zawodników, którym w ciemno można przypisać 10 punktów w meczu. W Falubazie jest co prawda problem z Hampelem, ale są mocni Dudek i Protasiewicz. Z czasem to właśnie ten zespół będzie rósł w siłę.

Ireneusz Igielski, dyrektor Unii Leszno: - Stawiam na Fogo Unię, Get Well Toruń, Stal i kogoś z dwójki Falubaz - Sparta. Nie oznacza to, że skazuję na niebyt pozostałą trójkę. Kadry w tym roku są tak wyrównane, że wszystko jest możliwe. Każdy z ósemki jest w stanie znaleźć się w play-off. Mam nadzieję, że kart nie będą rozdawały kontuzje. My jesteśmy najlepszym przykładem, a mam na myśli Emila Sajfutdinowa.

Piotr Baron, trener Sparty Wrocław: - Stal, Falubaz, Fogo Unia i oczywiście Sparta. To tylko wróżenie z fusów, czy jak kto woli z czarodziejskiej kuli. A tak na serio, awans do play-off to jedno, a walka o tytuł i medale, to drugie. Wszyscy wiemy jak jest w play-off. Że ten etap rządzi się swoimi prawami. Dlatego najpierw trzeba tam dojechać i najlepiej cało i zdrowo. W play-off walka zacznie się od zera i każda konfiguracja będzie możliwa. Nie przewiduję też dominacji żadnej z drużyn w rundzie zasadniczej.

Paweł Baran, trener Unii Tarnów: - W czwórce będą Stal, Falubaz, Get Well i Unia Tarnów. Każda z tych ekip znajdzie się tam z innym powodów. Stal, bo jest jednym z faworytów ligi. Falubaz, bo ma najlepszego trenera. Get Well, bo ma piekielnie mocną kadrę. Unia Tarnów, bo ktoś musi sprawić jakąś niespodziankę.

Robert Kościecha, trener Get Well Toruń: - Get Well, Stal, Sparta i Fogo Unia. Dlaczego ten kwartet? Oprócz składów za wszystkimi stoi specyfika torów, na których jeżdżą. Nie kierowałem się żadnymi sympatiami i proszę nie myśleć, że jak kogoś tam nie ma, to go nie lubię. A tak na serio, to chciałbym, żeby tylko jeden z tych czterech typów się sprawdził, a mam na myśli swój zespół. W przypadku innych to już mogę się pomylić na potęgę.

Marek Cieślak, trener Falubazu: - My, Stal, Get Well i tu pojawia się dylemat. Czy Fogo Unia czy Sparta. W tym wypadku muszę kierować się tym, że we Wrocławiu pracowałem dziesięć lat i stawiam ostatecznie na Spartę. Co będzie miało wpływ na tę czwórkę? Na pewno nie trenerzy, bo ci nie jeżdżą. Typy opieram na "papierze", a po drugie z przymrużeniem oka, bo tak trzeba typować. Wszystko tak naprawdę jest sprawą otwartą, zwłaszcza w żużlu, gdzie los rozdaje karty, a pewnych rzeczy nie da się za "Chiny Ludowe" przewidzieć...

Robert Kempiński, trener GKM Grudziądz: - Get Well, Falubaz, mimo wszystko Fogo Unia i pojawia się problem. Czy Sparta czy Stal. Chyba jednak Stal. To jednak tylko wróżenie z fusów. Moim zdaniem właśnie te ekipy zbudowały najlepsze kadry. W sezonie może być jednak różnie. A co z GKM? Czy mamy szansę na czwórkę? Proszę mi wierzyć, że nawet o tym nie myślimy. Nasz cel jest jasny. Spokojne utrzymanie zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. W pełni zadowoli nas szóste miejsce.

Piotr Żyto, trener ROW Rybnik: - Fogo Unia, Get Well, Falubaz i Sparta, bo będzie jeździła w Poznaniu. Najwięcej szans daję właśnie tej czwórce, bo personalnie są najmocniejsi. Zwracam uwagę szczególnie na Spartę, która będzie jeździła na torze w Poznaniu, na którym nikt z czołówki bardzo dawno nie jeździł. Z drugiej strony być mocnym na papierze, absolutnie nie świadczy, aby być mocnym na torze.

Podsumowanie (drużynie za wytypowanie miejsca w czwórce przyznano 1 pkt lub gdy do miejsca aspirowały dwie ekipy - po 0,5 pkt): Get Well Toruń i Stal Gorzów po 7 pkt, Falubaz Zielona Góra - 6,5 pkt, Fogo Unia Leszno - 6 pkt, Betard Sparta Wrocław - 4,5 pkt, Unia Tarnów - 1 pkt, MrGarden GKM Grudziądz i ROW Rybnik bez punktów.

FOGO UNIA LESZNO - STAL GORZÓW

Piątek 8 kwietnia, godz. 19.30, stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie, transmisja w nSport+

STAL: 1. Niels Kristian Iversen, 2. Michael Jepsen Jensen, 3. Matej Zagar, 4. Przemysław Pawlicki, 5. Krzysztof Kasprzak, 6. Bartosz Zmarzlik, 7. Adrian Cyfer.

FOGO UNIA: 9. Piotr Pawlicki, 10. Tobiasz Musielak, 11. Grzegorz Zengota, 12. Peter Kildemand, 13. Nicki Pedersen, 14. Dominik Kubera, 15. Bartosz Smektała.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI:

piątek 8 kwietnia:

godz. 19.30 nSport+ Fogo Unia Leszno - Stal Gorzów

sobota 9 kwietnia:

godz. 15.30 nSport+ MrGarden GKM Grudziądz - Unia Tarnów

niedziela 10 kwietnia:

godz. 17 nSport+ ROW Rybnik - Get Well Toruń

godz. 19.30 nSport+ Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek 15 kwietnia:

godz. 19.30 nSport+ Stal Gorzów - MrGarden GKM Grudziądz

sobota 16 kwietnia:

godz. 19.30 nSport+ Unia Tarnów - Fogo Unia Leszno

niedziela 17 kwietnia:

godz. 17 nSport+ Betard Sparta Wrocław - ROW Rybnik

godz. 19.30 nSport+ Get Well Toruń - Falubaz Zielona Góra

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej