Wprawdzie ekstraliga rusza za półtora miesiąca, ale już dzisiaj znane są pełne składy zespołów, które przystąpią do rywalizacji na najwyższym, żużlowym szczeblu. Można się więc pokusić o ocenę ich szans w walce o medale.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oto moje prognozy:

Fogo Unia Leszno

Gdyby nie juniorzy to skład Unii można by nazwać żużlowym wunderteamem. Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, Grzegorz Zengota, Peter Kildemand i Piotr Pawlicki to zespół praktycznie nie do pokonania. Tylko młodzieżowcy to na razie duża niewiadoma, choć i Dominik Kubera i Bartosz Smektała już wygrywali ligowe wyścigi i mają papiery na mocnych żużlowców. Mój typ: finał play-off.

Betard Sparta Wrocław

Mają trójkę niezwykle silnych zawodników - Macieja Janowskiego, Taia Woffindena i jeszcze juniora Maksyma Drabika, a w ekstralidze poważny atut na pozycji młodzieżowca to często kluczowa sprawa. Druga linia? Prezentuje się mizernie. Tomasz Jędrzejak, Vaclav Milik i Szymon Woźniak szału nie robią, chyba że zaskoczy talenciak z Australii Nick Morris. Do tego będą jeździć na torze nie nadającym się do walki, czyli na poznańskim stadionie odnawianym w ramach projektu "Sportowy Golaj". Mój typ: miejsce 5-7.

Unia Tarnów

Zespół będzie dużo słabszy niż w ubiegłym roku, gdy zdobywał brązowy medal. Poważnym jeźdźcem jest tylko Janusz Kołodziej. Do tego wypalony Kenneth Bjerre i nierówny Leon Madsen plus para zdolnych, ale dopiero przyszłościowych juniorów - pozyskany z Rzeszowa Krystian Rempała i Patryk Rolnicki. O drugiej linii - Mikkel Michelsen, Piotr Świderski - nawet nie ma co wspominać. Mój typ: główny kandydat do spadku.

KS Get Well Toruń

Ubiegłoroczne występy torunian to jedna wielka porażka. Teraz powinno być dużo lepiej, a gwarantują to Chris Holder, Greg Hancock, Adrian Miedziński, Martin Vaculik i Kacper Gomólski plus junior Paweł Przedpełski. Po okresie niepowodzeń zespół z Torunia będzie trudny do pokonania na każdym torze. Mój typ: co najmniej półfinał play-off.

Falubaz Zielona Góra

Klęska kontuzji z ostatniego sezonu drugi raz się nie powtórzy. Skład na papierze jest bardzo mocny - Jason Doyle, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Kenni Larsen, Piotr Protasiewicz. Zagadką jest jednak, czy Hampel dojdzie do pełni sił i czy Protasiewicz wytrzyma trudy kolejnego sezonu. Kiepsko wygląda sytuacja z juniorami, bo Krystian Pieszczek to wielki zawód, a drugiego młodzieżowca nie ma wcale. Mój typ: półfinał play-off.

Stal Gorzów

Siłą gorzowian będzie wyrównana drużyna, gdzie każdy zawodnik może zrobić 10 pkt (Matej Zagar, Niels Iversen, Michael Jepsen Jensen, Przemek Pawlicki) oraz najlepsza para juniorów w Polsce - Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer. Ważne pytanie: czy z letargu ocknie się Krzysztof Kasprzak. Mój typ: co najmniej półfinał play-off, ze wskazaniem na finał.

GKM Grudziądz

Pozyskanie Antonio Lindbacka to strzał w dziesiątkę. Trójka liderów wygląda świetnie: Lindback, Artiom Łaguta i Krzysztof Buczkowski. Gdyby jeszcze chciało się jeździć, a nie wozić Tomaszowi Gollobowi i Rafałowi Okoniewskiemu, to nawet przy beznadziejnych juniorach byłby to zespół groźny dla wszystkich i nie tylko na swoim torze. Mój typ: miejsce 5-7.

ROW Rybnik

To dobra wiadomość, że Rybnik po latach biedy wraca na ligowe salony. Będzie im ciężko, może nawet bardzo ciężko, ale to oni powinni zepchnąć Tarnów do ligi niżej. Grigorij Łaguta, Andreas Jonsson, Troy Batchelor plus Rune Holta i Damian Baliński to zespół mocno wiekowy, ale przy pomocy młodego Kacpra Woryny powinni dać radę i radość rybnickim kibicom. Mój typ: udana walka o utrzymanie.

Jerzy Synowiec - znany gorzowski adwokat, niegdyś prezes Stali, obecnie radny

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej